Zpravodajství

Majitelé bytů: ministerstvo na nás kašle

Majitelé bytů: ministerstvo na nás kašle
Zdroj: TV Nova

Občanské sdružení majitelů realit se zlobí na Ministerstvo pro místní rozvoj. Prý se s ním snaží jednat už půl roku, na žádný návrh ale nedostalo odpověď. Ministr Jiří Čunek tvrdí, že až dosud nevěděl, s kým jednat. Sdružení požaduje po České republice náhradu škody za regulované nájemné ve výši 50 miliard korun a podalo na ni žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Ve sporu stát versus majitelé domů jde o několik desítek miliard korun. Advokátka Klára Veselá-Samková zastupuje sdružení majitelů realit, které se snažilo s ministerstvem pro místní rozvoj dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Teď ale říká: ministerstvo nás ignoruje, jednat už nebudeme. Česká republika se proto zřejmě soudu ve Štrasburku nevyhne.

"Do dnešního dne na naše konkrétní a kvalifikované dotazy nedostali žádnou odpověď, tudíž o jednání o smíru nemůže být řeč," říká Veselá-Samková.

Gandalovičův nástupce Jiří Čunek se prý ale to, kdo občanské sdružení majitelů realit zastupuje, dozvěděl až po více než měsíci, co je ve vládě. "Až včera jsem se dozvěděl, že je zastupuje paní Klára Veselá Samková," prohlásil Čunek.

"Mě vadí na přístupu pana vicepremiéra Čunka, který říká že není s kým jednat a není o čem jednat, když je za námi celý podzim jednání," uvedla Veselá-Samková. 

Některé vlastníky domů zastupuje i Hnutí na obranu majitelů realit. Ani to se s Českou republikou usmířit nehodlá. U Evropského soudu leží celkem 40 žalob majitelů domů o padesát miliard korun.

MMR: 50 miliard je nesmysl

Majitelé domů by byli ochotni se mimosoudně s ČR vyrovnat a požadují 50 miliard korun. MMR požadavek Veselé Samkové na vyplacení 50 miliard odmítlo. "MMMR zatím v žádném případě nemůže vyplatit případné odškodné majitelům domů, protože dosud není ničím podloženo, jak vysoké by finanční částky měly být a na jakém principu by měly být poskytnuty, uvedl náměstek ministra Miroslav Kalous.

Připomněl, že od majitelů domů ministerstvo dosud neobdrželo žádné přesně specifikované požadavky. "Zástupci majitelů domů loni hovořili o 200 miliardách korun, dnes je zmiňována částka 140 miliard, ale zároveň říkají, že by jim stačilo padesát. Za takových podmínek nemohu doporučit žádnou platbu, protože není ničím podložena," dodal Kalous.

Nájemníci jsou pouze pro příspěvky na opravy domů

Sdružení nájemníků ČR (SON) nesouhlasí s jakoukoli přímou platbou státu majitelům domů, sdělila Klára Pačesová ze SON. SON souhlasí s tím, aby pronajímatelé dostávali příspěvek na opravy domů, případně jim byla umožněna daňová zvýhodnění, pokud se o svůj majetek řádně starají a respektují právní řád, včetně práv nájemců. Podrobněji se SON k návrhům pronajímatelů vyjádří na úterní tiskové konferenci.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek dříve uvedl, že majitelé poškozeni byli, ale 50 miliard korun je nepřiměřená náhrada. Společnost Patria Finance vyčíslila, že jen za loňský rok přišli majitele domů kvůli regulaci o 21,5 miliardy korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz