Zpravodajství

Havlíčkobrodská nemocnice: za anděla smrti nemůžeme!

Případ Petra Zelenky podezřelého z osmi vražd a devíti pokusů o ně v havlíčkobrodské nemocnici má další pokračování. Nemocnice v těchto dnech rozesílá pozůstalým po vrahových obětech dopis, ve kterém se zříká jakékoliv odpovědnosti za jeho činy. Příbuzní zavražděných jsou šokováni. Nechtějí uvěřit tomu, že vraždám nešlo předejít.


"Za trestnou činnost pana Zelenky nemocnice právně neodpovídá, neboť se ji nedopustil při plnění svých pracovní úkolů," píše se v dopise zdravotního zařízení. "Nemocnice v Havlíčkově Brodě své právní povinnosti neporušila a trestní činnosti pana Zelenky nemohla zabránit," stojí v kontroverzním listu.

To jsou úryvky z dopisu, který teď dostali všichni pozůstalí po Zelenkových obětech. Žádné slova politování nebo omluvy v něm nenajdete. Nemocnice se dopisem oficiálně zříká jakékoliv viny.
"Je to vyloženě výsměch nám co se nám tohleto stalo," řekla TV Nova pozůstalá Jarmila Kohlmayerová.

Podle příbuzných zavražděných je důvod takového dopisu jednoduchý. Je to další z kroků jak chce nemocnice snížit šanci na to, že bude muset vyplácet odškodné. Ředitel nemocnice nebere ani mobil ani pevnou linku.

O vině a nevině nemocnice ještě budou rozhodovat výsledky šetření ministerských komisí. Ty by měly být známy do dvou týdnů. Petr Zelenka je v těchto dnech stále na psychiatrii vězeňské nemocnice v Brně.

Před soud se celý případ podle odhadů dostane až na konci tohoto roku.

Kraj dá rodinám obětí peníze

Rodinám poškozených v případu nemocničních vražd pošle kraj Vysočina přes milion korun. Jednohlasně o tom na dnešním zasedání rozhodli zastupitelé. Devíti rodinám pozůstalých daruje po 100 000 korunách, osmi pacientům, kteří pokus o vraždu přežili, pak dá po 20 000 korunách. K sérii vražd a poškození pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, již zřizuje kraj Vysočina, se loni v prosinci přiznal její bývalý zaměstnanec Petr Zelenka.

"Muže mi to nevrátí, ale každá koruna je dobrá," řekla Jarmila Kolmayerová. Její šedesátiletý manžel Jaroslav v nemocnici zemřel na krvácení do mozku po operaci tlustého střeva. Způsobila ji prý neoprávněná aplikace heparinu.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz