Zpravodajství

Technické normy jsou ilegálně na prodej

Technické normy jsou ilegálně na prodej
Zdroj: TV Nova

Podnikatelé ve stavebnictví si stěžují na nový stavební zákon. V něm totiž stojí, že alespoň některé technické normy, podle kterých musí podnikatelé při práci postupovat, musí být bezplatně veřejně přístupné. Jednoduše řečeno, musí být zadarmo. Skutečnost je ale jiná. Úplně všechny technické normy jsou pouze na prodej. Podle některých právníků tak stát porušuje zákon.

Normy stojí průměrně 350 korun jeden výtisk. Ty dražší lze pořídit až kolem tří tisíc. Podnikatelé za ně během svého podnikání utratí desítky tisíc korun.

Když se zcela nově do stavebního zákona dostala věta, že některé technické normy musí být bezplatně veřejně přístupné, podnikatelé zajásali. Jenomže to bylo předčasné.

Technické normy u nás prodává pouze Český normalizační institut. Podle jeho vedení je velmi nepravděpodobné, že by technické normy v blízké budoucnosti dávali jakkoliv zdarma.

Jenomže v našem stavením zákoně se o takové možnosti píše. Podle některých právníků by tak stát měl najít způsoby, jak normy uveřejnit bezplatně a to například na internetu.

Stavení zákon spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj. To o problému ví a slibuje jeho vyřešení.

Kdy bude problém vyřešen, si však nikdo odhadnout netroufá.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz