Zpravodajství

Moli, červi a plíseň - to vše se dá najít v Kauflandu

Moli, červi a plíseň - to vše se dá najít v Kauflandu
Zdroj: TV Nova

Obchodní řetězec Kaufland měl opět na pultech závadné potraviny. Tentokrát objevila zákaznice po nákupu v provozovně Kauflandu v Praze 8 moly a červy v balení jablečných perníčků. Sladkost navíc měla už několik týdnů prošlou spotřební lhůtu. A můžeme říct, že rozhodně nešlo o problém jednoho balení, náš štáb v obchodě objevil i další perníčky nevábného vzhledu. Nedávno zase jiná zákaznice v Chomutově objevila speciální nabídku jahod I. jakosti. Jahody byly celé plesnivé.

Zdroj: TV Nova

Když se paní Katarina Synová vrátila z nákupu a chtěla si pochutnat na jablečných perníčcích, nestačila se divit. Z balíčku vylétl mol a při bližší prohlídce paní Synová objevila i červy. Sladkosti byly navíc plesnivé. Plesnivé byly i jahody, které 13. února v chomutovském Kauflandu objevila zase jiná zákaznice. Jednalo se o speciální nabídku jahod I. jakosti za neuvěřitelně nízkou cenu. Neuvěřitelná byla pro potenciální zákazníky také plíseň, kterou byly jahody pokryté.

Zdroj: TV Nova

 

Zdroj: TV Nova

Náš štáb se vypravil do pobočky Kauflandu, která prodávala problematické perníčky. Koupil perníčky s tím samým datem spotřeby jako paní Synová - z 26. ledna, tedy prošlé. I v nich byli červi. Vedoucí oddělení potravin to odmítl vysvětlit. Vše teď prověří státní zemědělská a potravinářská inspekce. Obchodní firma může v závislosti na kvalifikaci přestupku dostat pokutu až tři miliony korun.

Vyjádření tiskového mluvčího Kauflandu

A co na to zástupci samotného Kauflandu? Jeho tiskový mluvčí Michael Sperl upozornil, že se jednalo o případ, ke kterému došlo pouze na jedné prodejně. Jako příčinu něčeho takového uvedl tento důvod: "Nebyla zde v pořádku provedena předepsaná kontrola čerstvosti daného zboží." Sperl zároveň podotkl, že zboží bylo ještě v neděli večer staženo z prodeje ve všech prodejnách. Zboží se nyní nechalo prověřit nezávislou laboratoří. Na výsledky se v tuto chvíli ještě čeká.

Červi byli v minulosti v Kauflandu objeveni i v paštice

Červi v potravinách prodávaných v Kauflandu se neobjevili poprvé. Před pouhými jedenácti dny objevil paštiku, která se hemžila červy, štáb televize Nova v Kauflandu v Hradci Králové. Obchodnímu řetězci byl zakázán prodej výrobku a zároveň mu bylo nařízeno vyčištění prodejního boxu.

Potravinový skandál na Slovensku s tatarskou omáčkou

Další skandál se závadnými potravinami propukl v těchto dnech na Slovensku. Slovenská Státní veterinární a potravinová správa tvrdí, že v české tatarské omáčce Hellmanns nalezla skleněné úlomky. Opakované testy jejich přítomnost ve výrobku potvrdily. Společnost Unilever, která tento produkt vyrábí, to ale popírá. Podle jejího tvrzení šlo pravděpodobně o vinan vápenatý, který prý po ztuhnutí může připomínat sklo. Státní veterinární a potravinová správa však tvrdí, že ve výrobku by se neměly nacházet žádné takovéto tvrdé části. Vzorky této tatarské omáčky ještě budou posuzovat odborníci z České republiky.

„Udělali jsme chemické analýzy šarže, kde se našly tyto částečky. V našich laboratořích zatím potvrdili ten výsledek, který jsme dali v pátek," řekl šéf Státní veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš. Kontroloři přesto vzorky ještě raději zaslali do nezávislého akreditovaného pracoviště v Praze, kde budou ještě jednou prozkoumány. Výsledky by měly být známy už zítra dopoledne.

Výrobce nejprve tvrdil, že se ve výrobku mohly nacházet krystalky nebo soli kyseliny vinné. Později uvedl, že se pravděpodobně jednalo o vinan vápenatý. Jozef Bíreš však upozorňuje, že i takovéto částečky by mohly být pro konzumenta nebezpečné. Jsou totiž ostré a tvrdé. „Pokud by spotřebitel takovýto výrobek zkonzumoval, je na místě ho varovat, protože je nebezpečný," dodal Bíreš. Zároveň také upozornil, že šarže tatarské omáčky, v níž mohlo být sklo, už není na slovenském trhu.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz