Zpravodajství

Policejní reformy chce Langer zavést do dvou let

Policejní reformy chce Langer zavést do dvou let

Ministr vnitra Ivan Langer chce, aby se do připravované reformy policie zapojili také poslanci. Předsedovi bezpečnostního výboru sněmovny Františku Bublanovi navrhl vznik komise, kde by byli zástupci všech parlamentních stran. Podle nových pravidel by měla policie fungovat od roku 2009.

Zdroj: TV Nova

Ivan Langer řekl, že přijde s iniciativou zřízení speciální komise pro reformu policie. V té by měli zasednout poslanci z každé parlamentní strany. Měli by v ní být i zástupci krajů, měst i obcí. "Záleží na tom, jak se k tomu poslanci postaví, možná by stačilo, kdyby se tomu věnoval jenom bezpečnostní výbor," kontruje Bublan.

 

Na přípravu reformy má Langer necelé dva roky. Startovat by měla 1. ledna 2009. A výsledek? "Měla by přinést jednodušší organizační strukturu," popisuje vizi Langer.

Krajských správ bude 14 podle krajů

 

Ministr chce například zvýšit počet krajských správ ze současných osmi na čtrnáct tak, aby kopírovaly nynější kraje. Sociální demokracii se ale nelíbí, že by tak mohla být narušena provázanost se státními zastupitelstvími a soudy. "Největší otazník je nad reformou územního členění policie," říká Bublan.

Přibývá přitom policistů, kteří se netají tím, že to jde v jejich řadách od devíti k pěti. Důvodem je snížení platu a hodností, s čímž souvisí také ztráta motivace v zaměstnání.

 

Langer ale slibuje změny k lepšímu

Bude méně papírování, lepší vybavení. Nahlas se uvažuje i o tom, že by inspekce, která prošetřuje delikty policistů, v budoucnu nespadala pod ministerstvo vnitra. Langer si prý dokáže představit, že pod něj jako ministra nebude inspekce spadat. S tím by souhlasil také Bublan, když říká: "Bylo by lepší, aby to byla nezávislá instituce."

 

Reforma je ale zatím ještě v plenkách. Zda s ní ministrovi pomůžou poslanci a podpoří vznik speciální komise, by podle Langera mohlo být jasné v polovině března.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz