Zpravodajství

Je to zima nebo jaro?

Podle právě uplynulého víkendu bychom se mohli domnívat, že k nám už dorazilo jaro. Počasí splňovalo všechna kritéria prvních jarních dní. Na to pravé jaro si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Nesmíme zapomínat, že minulý rok sněžilo ještě ke konci března.

O právě uplynulém víkendu se počasí jevilo spíše jarně než zimně. Počasí tak dle tvrzení meteorologů splňovalo téměř všechny charakteristiky prvních jarních dnů. V ranních hodinách se místy objevovaly mlhy. Odpoledne pak už na většině území bylo skoro jasno. Odpolední teploty se vyšplhaly až na 10 stupňů Celsia. V horských oblastech foukal čerstvý nárazovitý vítr. I délka dne se v současné době začíná výrazně prodlužovat. Slunce nad střední Evropou už svítí až 10 hodin denně. První astronomický jarní den ale přijde až za necelých 5 týdnů.

Už minulý týden rozkvetly sněženky a kočičky

Jaro s sebou přináší nejen změny počasí, ale s ním související i vegetační změny. Jaro je tedy mimo jiné považováno i za začátek vegetační sezóny. V tomto období se setkáváme s prvními kvetoucími rostlinami a čerstvě zelenou trávou. Letos bylo období vegetačního klidu velmi krátké. Už minulý týden se totiž objevily v přírodě sněženky a dokonce i rozkvetlé kočičky. Najdou se místa, kde se v průběhu celé zimy udržely rozvité květy sedmikrásek.

Jak bude o čtvrtém únorovém týdnu?

Interval průměrných teplot v Klementinu pro toto období se pohybuje od 0,6 do 2,8 stupňů Celsia. I čtvrtý únorový týden bude teplotně nadprůměrný. Ale oblačnosti by už mělo být více. Do horských oblastí se vrátí slabé sněžení. V úterý čekáme většinou zataženo s nízkou oblačností. Místy může být až polojasno. Nejnižší ranní teploty klesnou až na -3 stupně Celsia. Nejvyšší pak vystoupí ke 4 až 8 stupňům. Počasí ve středu pak bude velmi podobné. Jen v horských oblastech by se měly vyskytnout slabé sněhové přeháňky. Ve čtvrtek ráno se dočkáme mlhy. Odpoledne bude oblačno až zataženo, občas déšť, na horách sněžení. Konec týdne pak přejde do znamení velké oblačnosti, v nížinách občas zaprší, jinak dojde opět ke sněhovým přeháňkám. Denní teploty se budou pohybovat od 0 do 4 stupňů Celsia. Nejnižší ranní pak mezi 0 až -5 stupni.

Loni napadl sníh ještě 22. března

V loňském roce u nás ještě 22. března padal sníh. A jeden z nejsilnějších mrazů udeřil v Černé v Pošumaví, a to 8. března. Naměřeno tehdy bylo -21,1 stupňů Celsia. Proto vězte, že zima ještě nějakou chvíli potrvá. Na jaro si tak budeme muset ještě počkat.

 

Meteopress

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz