Zpravodajství

V jičínském muzeu našli Pražskou bibli z 15. století

V jičínském muzeu našli Pražskou bibli z 15. století
Zdroj: TV Nova

Na mimořádně cenný nález narazili v jičínském muzeu. Mezi stovkami dalších historických knih se tam našel dochovaný výtisk takzvané Pražské bible z konce 15. století. A jak je možné, že si jí dosud nikdo nevšiml? Jednoduše. V polovině 19. století ji převázali do novější, obyčejné vazby. Zřejmě i díky tomu je nyní Bible ve velmi dobrém stavu. Není ovšem kompletní. Zůstala z ní jen asi polovina textu.

Pan Lédl dělal běžnou inventarizaci archívu. Před sebou měl stovky knih a třídil je. Ani ve snu ho ale nenapadlo, že se mezi nimi skrývá taková vzácnost. Přestože bible pochází z konce 15. století, je v překvapivě dobrém stavu. Odborníci v ní našli i původní záložky. Začátky jednotlivých kapitol jsou označeny velkými červenými písmeny.

V bibli zůstaly zachovány i marginálie

Bible prošla rukama bezpočtu čtenářů, především kněží. Ti z ní kázali v kostelech a předávali si ji mezi sebou. Někteří z nich si do knih dělali i latinské poznámky, tzv. marginálie. Ty zůstaly na stránkách zachovány dodnes.

Na světě je pouze 47 výtisků této bible

Pracovníci muzea opatrují knihu jako oko v hlavě. Bibli kromě odborníků jen tak někdo nespatří. Její historická hodnota je nevyčíslitelná. Historici na celém světě evidují jen 47 tisků této bible. Bible teď několik týdnů zůstane v trezoru. Veřejnost ji bude mít možnost spatřit pouze jeden jediný den, a to 2. června.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz