Zpravodajství

Odškodné za stávku strojvůdců skončilo smírem

Odškodné za stávku strojvůdců skončilo smírem
Zdroj: TV Nova

Federace strojvůdců nebude nakonec muset zaplatit Českým drahám přibližně jeden a tři čtvrtě miliónu korun za škody způsobené loňskou březnovou stávku. Strojvůdci tehdy protestovali proti novému zákoníku práce. Vedení drah totiž s okamžitou platností žalobu stáhlo. Prý nechce být s touto profesní skupinou ve sporu.

Přesně 1.720 500 kroun. Takovou škodu podle Českých drah způsobili strojvůdci, když 16. března minulého roku zastavili v zemi téměř všechny vlaky. Stávka byla podle Drah nezákonná a zaměstnavatel má právo se domáhat ztrát. Přestože se taková prohlášení Federaci nelíbila, Dráhy na strojvůdce nakonec podaly žalobu, prý to ani jinak nešlo. Odůvodnění bylo, že si nemohly dovolit být v roli nedobrého hospodáře.

Uběhlo několik měsíců a Dráhy otočily o 180 stupňů. "My jsme v tuto chvíli žalobu stáhli. Pro nás je důležité nebýt s našimi zaměstnanci ve sporu," říká mluvčí společnosti. Federace tento krok vítá a říká: "Je to pro nás překvapení, ale příjemné překvapení. My jsme byli od počátku přesvědčeni, že tento spor máme šanci vyhrát."

Námi oslovený právník tvrdí, že Dráhy stažením žaloby udělaly chybu. Mají totiž povinnost chovat se jako tzv. dobrý hospodář a tento postup tomu příliš nenasvědčuje. Žaloba prý měla jednoznačně skončit u soudu. Jinak je vytvářen prostor pro spekulace.

Jednou z nich je, že strojvůdci údajně při podpisu kolektivní smlouvy hodně slevili ze svých požadavků výměnou za stažení žaloby. Toto ale dráhy nepotvrdily, přiznaly jen, že podpis smlouvy hrál velkou roli. A to samozřejmě zohlednili v jejich dalším postupu.

Federace jakékoli tanečky kolem kolektivní smlouvy odmítá. Takové "obchody" prý nevede a ani to nemá zapotřebí. Pokud by se totiž škoda způsobena stávkou, tedy zhruba 1,75 milionu korun, rozpočítala na 6000 federantů, každý strojvůdce by uhradil pouze necelých 300 korun.

Dráhy i Federace považují spor kolem stávky dnešním dnem za ukončený a už se k němu nebudou vyjadřovat.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz