Zpravodajství

Papoušek projevil šokující smysl pro humor

Vědci jen vrtí hlavou nad papouškem, jehož schopnost mluvit a komunikovat přesahuje vše, co by od někoho, kdo není příslušníkem druhu Homo sapiens, očekávali.

N'kisi je papoušek šedý, známý také jako žako velký. Ovládá 950 slov a má zcela jasně prokazatelný smysl pro humor. Když se setká se situacemi, které zatím nedovede popsat, tvoří si vlastní slova a sousloví podobně, jako to dělají děti. Vědci se domnívají, že N'kisi je jedním z nejpokročilejších uživatelů lidské řeči v říši zvířat. Mluví anglicky a používá slova v odpovídajícím kontextu, správně používá časy a je vynalézavý. Například aromaterapeutickým olejíčkům své majitelky, umělkyně žijící v New Yorku, říká "pěkně vonící medicína". Když se poprvé setkal s Jane Goodallovou, známou odbornicí na šimpanze, tak se jí zeptal: "A přivedla jsi s sebou šimpanze?" Již dříve totiž viděl fotografii odbornice s jejími milovanými primáty.

Jane Goodallová říká, že N'kisi je "fantastický příklad komunikace mezi druhy". Upovídaný papoušek stále šokuje své okolí. Když například viděl jiného papouška, jak visí z bidýlka hlavou dolů, řekl: "Vyfoť ho a pak mu to ukaž."

Výjimečným papouškem se již zabývalo několik odborníků z různých vědeckých institucí. Jejich reakce jsou v podstatě shodné. "Čím víc studujeme rozumové schopnosti zvířat, tím pokročilejší se nám zdají, a největší a nejpřekvapivější pokroky vidíme skutečně u papoušků," potvrzuje profesor Donald Broom z cambridgeské fakulty veterinárního lékařství. Alison Halesová ze Světové nadace pro papoušky navíc upozorňuje na to, že tito oblíbení ptáci mohou být partnerem člověka déle než jiní domácí mazlíčkové: "N'kisiho neuvěřitelný slovník a smysl pro humor by nás měl přinutit zamyslet se nad tím, jestli našim papouškům poskytujeme tu správnou péči. Někteří papoušci si o to neumějí říct přímo, ale žijí dlouho, a proto bychom se měli vážně zamyslet nad tím, jak zlepšit jejich život."

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz