Zpravodajství

Mene Tekel startuje

Mene Tekel startuje
Zdroj: TV Nova

V těchto dnech začíná historicky první ročník festivalu s názvem Mene Tekel. V jeho rámci se budou konat přednášky a promítat filmy, akce je zaměřena i na další druhy umění. Záměrem festivalu je připomenout, zvláště mladé generaci, jaké to bylo za časů totality. Tedy v dobách, kdy neexistovala svoboda projevu a kdy strach ze stávajícího režimu byl všudypřítomný.

Festival nese název Mene Tekel. Jedná se o biblický odkaz, který znamená zvážení a potrestání hříchů. Poselství tohoto úsloví tedy spočívá v tom, že každý zodpovídá za své činy.

Festival bude ukončen očistou Staroměstského náměstí

V rámci festivalu se bude konat výstava portrétů politických vězňů. Vystavena budou přímo i umělecká díla z tvorby těchto lidí. Festival pak potrvá celý týden. Akce bude ukončena symbolickou očistou Staroměstského náměstí. Festival se koná pod záštitou magistrátu hlavního města Prahy.

 

 

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Píše se na Deník.cz