Zpravodajství

Poslední případy nebezpečných chemikálií u nás

Poslední případy nebezpečných chemikálií u nás
Zdroj: TV Nova

Případů nebezpečných chemikálií na nezajištěných pozemcích u nás bylo v poslední době zaznamenáno více. V únoru reportéři TV Nova objevili ve Vilémově na Děčínsku zhruba dvě tuny nebezpečných chemických látek. V prosinci zase naší republikou otřásl případ, ke kterému došlo v Nalžovicích na Sedlčansku. V objektu bývalého vepřína bylo objeveno až 200 tun neznámých jedů.

V poslední době se případů nebezpečného odpadu objevilo více. Například v únoru tohoto roku reportéři TV Nova objevili ve Vilémově na Děčínsku v nezajištěném areálu soukromé firmy velké množství nebezpečných chemických látek. Nalezeno jich tu bylo odhadem zhruba dvě tuny. Jednalo se především o jedovaté sírany a silné kyseliny. Všechny tyto látky byly kvůli nezajištěnému objektu přístupné prakticky téměř komukoli. Jednalo se o objekt bývalé chemické laboratoře. Podle vedoucího odboru životního prostředí městského úřadu Rumburk Jiřího Latislava se jednalo o pozůstatky z bývalé výroby. Hasiči v tomto případě rozhodli o nutnosti speciálního zásahu. Majiteli objektu hrozí pokuta až 5 milionů korun. Při dalším průzkumu nalezených chemikálií se přišlo na kyselinu sírovou, dusičnou, fosforečnou a jedovatý síran nikelnatý. Zjistilo se, že objekt patří firmě Elcar. Ta tu chtěla vyrábět plastová okna. Z jejího záměru však sešlo. Objekt je nyní v exekuci. Náklady na odstranění nebezpečných chemikálií bude muset podle všeho zaplatit zřejmě právě tato firma.

Bývalý vepřín v Nalžovicích na Sedlčansku

V prosinci byl podobný objev učiněn rovněž v Nalžovicích na Sedlčansku. I zde se našel sklad s nebezpečnými chemikáliemi. V tomto případě se jednalo o objekt bývalého vepřína. Podle odhadů zde bylo nalezeno až 200 tun neznámých jedů. Speciální chemická jednotka středočeských hasičů zjistila na místě také minimální únik chemikálií do ovzduší. Byl zřejmě způsoben manipulací se sudy, v nichž jsou jedy uloženy. Objevily se i informace, že chemické látky jsou radioaktivní. Starostka Nalžovic o tomto svém podezření informovala už v roce 2004 krajský úřad. Hygienici však na místě nepřišli na nic nebezpečného. Majitel objektu obci oznámil, že se uvnitř žádné nebezpečné látky nenacházejí. Starostka poté přesto upozornila policii. Stalo se tak ve chvíli, kdy zjistila, že objekt je otevřený a nezabezpečený. Hasiči tu objevili místa s radioaktivním zářením. Radioaktivitu potvrdil následně i Úřad pro jadernou bezpečnost. Potvrdil ji celkem na šesti místech. Jednalo se o radioaktivní soli a urany. Majitel vepřína se tak skladováním chemických látek v polorozpadlém objektu dopustil trestného činu, za který může jít až na 5 let do vězení. V tomto případu už došlo i k prvnímu trestu za pochybení úředníků. Jedna z referentek krajského úřadu, která tento případ odložila, přišla o odměny. Odstranění těchto chemikálií přijde až na 50 milionů korun. Kraj požádal o pomoc ministerstva financí a životního prostředí.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz