Zpravodajství

Zákazníkům Vodafonu chodí podvodné SMS

Zákazníkům Vodafonu chodí podvodné SMS
Zdroj: TV Nova

Zákazníkům společnosti Vodafone chodí v posledních týdnech falešné SMS. V nich jsou klienti vyzýváni, aby text přeposlali dál. Za to se jim slibuje kredit v hodnotě 500 korun. Ve skutečnosti ale zákazník za každou zprávu zaplatí nemalé peníze a kredit nikdy neuvidí. Podle Vodafonu jde o podvod. Společnost tak chce podat trestní oznámení.

„V ramci pripravy sjednoceni site s Evropskou unii, pomozte prosim s timto projektem. Poslete tuto zpravu VSEM vasim znamym, kteri jsou klienty nasi mobilni site Vodaphone................." Pokud jste i vy naletěli vtipálkovi a poslali jste tuto SMS 10ti známým, přišli jste pravděpodobně nenávratně o částku kolem 100 Kč. SMS je totiž dlouhá jako 30 standardních zpráv. Poplatky za odeslané SMS inkasuje operátor. Vodafone se ale brání, že se zprávou nemá nic společného. Podle něj může jít o vtip a nebo o konkurenční boj.

Jak si ověřit pravost SMS

Slibované pětistovky se tedy nikdo z podvedených nedočká. Pravost takovéto zprávy, která se tváří jako upozornění operátora, si můžete ověřit několika způsoby. Za prvé můžete použít linku operátora, můžete se podívat na web a za třetí často tyto zprávy chodí ze zvláštního čísla.

Podobné SMS nejsou žádnou novinkou

Podobné SMS těm, co chodí v posledních třech týdnech, nejsou žádnou novinkou. Už dříve jste mohli například za odeslání SMS získat mobilní telefon. I to byl ale podvod. Úřad na ochranu osobních údajů, by se případem zabýval jen tehdy, kdy by se zjistilo, že jde o obchodní sdělení a že falešné SMS skutečně poslala nějaká firma například s cílem Vodafone poškodit. Pak by jí hrozila tučná pokuta.

 

 

 

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz