Zpravodajství

Zákazníkům Vodafonu chodí podvodné SMS

Zákazníkům Vodafonu chodí podvodné SMS
Zdroj: TV Nova

Zákazníkům společnosti Vodafone chodí v posledních týdnech falešné SMS. V nich jsou klienti vyzýváni, aby text přeposlali dál. Za to se jim slibuje kredit v hodnotě 500 korun. Ve skutečnosti ale zákazník za každou zprávu zaplatí nemalé peníze a kredit nikdy neuvidí. Podle Vodafonu jde o podvod. Společnost tak chce podat trestní oznámení.

„V ramci pripravy sjednoceni site s Evropskou unii, pomozte prosim s timto projektem. Poslete tuto zpravu VSEM vasim znamym, kteri jsou klienty nasi mobilni site Vodaphone................." Pokud jste i vy naletěli vtipálkovi a poslali jste tuto SMS 10ti známým, přišli jste pravděpodobně nenávratně o částku kolem 100 Kč. SMS je totiž dlouhá jako 30 standardních zpráv. Poplatky za odeslané SMS inkasuje operátor. Vodafone se ale brání, že se zprávou nemá nic společného. Podle něj může jít o vtip a nebo o konkurenční boj.

Jak si ověřit pravost SMS

Slibované pětistovky se tedy nikdo z podvedených nedočká. Pravost takovéto zprávy, která se tváří jako upozornění operátora, si můžete ověřit několika způsoby. Za prvé můžete použít linku operátora, můžete se podívat na web a za třetí často tyto zprávy chodí ze zvláštního čísla.

Podobné SMS nejsou žádnou novinkou

Podobné SMS těm, co chodí v posledních třech týdnech, nejsou žádnou novinkou. Už dříve jste mohli například za odeslání SMS získat mobilní telefon. I to byl ale podvod. Úřad na ochranu osobních údajů, by se případem zabýval jen tehdy, kdy by se zjistilo, že jde o obchodní sdělení a že falešné SMS skutečně poslala nějaká firma například s cílem Vodafone poškodit. Pak by jí hrozila tučná pokuta.

 

 

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz