Zpravodajství

Potápěči našli ve Vltavě pod Karlovým mostem vzácné historické předměty

Potápěči našli ve Vltavě pod Karlovým mostem vzácné historické předměty
Zdroj: TV Nova

Vzácné historické předměty dnes našli policejní potápěči v Praze pod Karlovým mostem. Ve Vltavě pátrají na základě studie, která pojednává o tom, co vše na mostě chybí. Ze dna řeky se jim podařilo vylovit část vzácného sousoší nazvaného Tří svatí. Dále také unikátní stříbrný meč, nejspíše z 18. století. Hodnota nalezených předmětů je podle historiků obrovská.

Policejní potápěči pátrající po historických artefaktech soch z Karlova mostu v hlubinách Vltavy dnes zaznamenali veliké úspěchy. V poledne z jejich lodi přišla zpráva, že mají pozitivní nález. Světlo světa tak spatřil mosazný předmět, který připomíná jakousi lucerničku. Přivolaná restaurátorka pražské galerie sdělila, že se jedná o část monstrance, která patřila k jedné ze soch. Pravděpodobně ke svatému Norbertovi. Monstrance pochází z let 1880 - 1890. Údajně ji vyrobil pražský zlatník Maudr.

Stříbrný meč z 18. století

Policejní potápěči během odpoledne znovu mile překvapili. Na stejném místě nalezli fantasticky zachovaný, šedesáticentimetrový, stříbrný meč, pocházející z 18. století. Jedná se o velmi unikátní nález, který podle restaurátorky nemá v poslední době obdoby. Cena meče, který prý nebyl součástí žádné ze soch, je nevyčíslitelná. K dalšímu prozkoumání byl proto přepraven za policejního doprovodu.

Potapěči tu budou pátrat ještě týden

Policejní potápěči budou pod Karlovým mostem minimálně ještě týden. Podle pracovnice pražské galerie se ve Vltavě nachází ještě velké množství artefaktů.

 

 

 

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz