Zpravodajství

Spreje ochrání před krádeží aut

Spreje ochrání před krádeží aut
Zdroj: TV Nova

Naši vědci vyvinuli unikátní technologii, která má chránit před krádeží aut. Jde o částečky velikosti prachu, které obsahují důležité údaje. Ty se pomocí spreje roznesou na auto. Díky speciální baterce pak každý pozná, zda bylo auto ukradeno.

Malá lahvička v sobě ukrývá přes dvacet tisíc mikroteček, podobných třpytkám, kterými se ženy krášlí třeba na ples.Částečky stačí nanést na přesně určená místa v autě. Třeba na motor, sloupky nebo do kufru.

Na první pohled není nic vidět. Baterka s mikroskopem, kterou přiložíte k autu, vám ale při koupi napoví, zda je vše v pořádku nebo je auto složené z kradených dílů. Auto je navíc vybaveno štítkem a uvedeno v databázi.

Je v zájmu každého majitele vozidla, aby učinil vše možné ke zvýšení zabezpečení vozidla. Do jedné takovéto mikročástice můžeme napsat několik knih nebo třeba mapu Prahy.

Technologie je důsledkem našeho dlouhodobého vývoje, který započal v polovině 90. let. Tento unikát vyvinuli naši vědci. Česká republika je tak jedinou zemí na světě, která umí takovéto tečky vyrobit. Zájem o objev mají už i ve světě.

V ČR se v roce 2005 ukradlo přes 20 000 aut. Vědci a policisté si od nového systému slibují, že toto číslo radikálně sníží.

Podle statistik každý ochranný prvek navíc zvyšuje šanci, že právě vaše auto neskončí v rukou zlodějů.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz