Zpravodajství

Ministerstvem vnitra otřásá další aféra

Českými bezpečnostními složkami otřásá další skandál. Naše televize zjistila, že Inspekce ministra vnitra si kvůli úniku tzv. Kubiceho zprávy do médií nechala udělat zpětné výpisy telefonních hovorů některých politiků a novinářů. Výpisy ale sahají až do období půl roku před tím, než Kubiceho zpráva vůbec vznikla. Syndikát novinářů považuje postup Inspekce za protizákonný. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka ale výpisy telefonů potvrzují jeho verzi o pokusu zmanipulovat volby pomocí Kubiceho zprávy.

Inspekce ministra vnitra si udělala zpětné výpisy hovorů několika novinářů a politiků od ledna do června minulého roku. Šlo například o telefony tehdejších poslanců Ivana Langera a Jana Vidíma, policistů Jana Kubiceho a Hynka Vlase nebo novinářů Jana Hrbáčka a Sabiny Slonkové.

Podle výpisů například bývalý šéf výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím telefonoval několikrát se šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubicem několik dnů před zveřejněním tzv. Kubiceho zprávy. Podle expremiéra Paroubka jde o důkaz, že akce měla politické pozadí. Poslanec Vidím ale říká, že s Kubicem pouze dohadoval organizační věci o jednání výboru.

Spis ale obsahuje i výpisy desítek volání novinářů s politiky a policisty. Jde přitom o hovory, které proběhly i půl roku před vytvořením Kubiceho zprávy. Inspekce tak má detailní přehled, s kým vybraní novináři dlouhodobě komunikují. Proč Inspekce nechala udělat zpětné výpisy nechápou ani policisté z útvaru Jana Kubiceho. Podle výběru lidí, které na seznamech jsou, jde o účelovou věc.

Státní zástupce už na konci minulého roku, že policisté Kubice a Vlas nebudou kvůli úniku zprávy obvinění a navrhl pouze kázeňské potrestání.


Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz