Zpravodajství

Les z japonských topolů byl pokácen

Ve Višňové na Liberecku byl dnes dopoledne pokácen historicky první les, který byl vytvořený z klonů japonského topolu. Unikátní dřevina by se měla v budoucnu stát jednou ze surovin pro výrobu biomasy. Ta se využívá jako alternativní zdroj.

Klony japonského topolu drží rekord jako nejrychleji rostoucí dřevina u nás. Rychlost růstu ale není jeho jedinou výhodou. Pokud totiž topol už jednou vyroste, máte ho prakticky napořád. Pokud se poseká, vyrostou z toho výhonky. Topol pak roste dál, tzn. že se nemusejí vysazovat nové sazenice. Tyto vlastnosti pak dělají z japonského zázraku ideální palivové dříví. Majitelům domků a přiměřených pozemků se prý investice vyplatí. Topit japonským topolem je prý o dvě třetiny levnější než uhlím. Jeden hektar by měl stačit na zimu na vytopení běžného rodinného domku. Osázení hektaru vyjde na zhruba 55 000 korun. Na stejnou výměru přitom stát dává dotaci 60 000 korun. Ošetřování potřebuje strom jen minimální, takže je potřeba v podstatě počkat jen pět let na první sklizeň.

Dnešní historicky první kácení této unikátní dřeviny slouží jako ukázka. Má navnadit starosty dalších obcí, aby podobné ekologické experimenty také přejímali a pomáhali šířit. Zároveň tím Česká republika začíná naplňovat závazek, že do roku 2010 bude z osmi procent využívat alternativní zdroje energie.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz