Zpravodajství

Uranové doly v Bernaticích ohrožují místní obyvatele

Uranové doly v Bernaticích ohrožují místní obyvatele
Zdroj: TV Nova

Nebezpečné skladiště se stává z bývalých uranových dolů v Bernarticích na Trutnovsku. Prostor a budovy chátrají, a proto se místní obyvatelé obrátili na obec, aby s tím něco udělala. Problém je v tom, že rozpadlé objekty patří holadské firmě, která o ně nejeví zájem. Obec sice vlastní okolní pozemky, ale přiznává, že není v jejich silách místo zabezpečit.

Rozbitá okna, rozpadající se zdi a přetrhané kabely elektrického vedení. Takto teď areály vypadají. Chemikálie tečou po zdi a vsakují se do do země. Ze šachty jsou dokonce cítit unikající látky.

Hlubokých jam a štol jsou v celém areálu desítky

Na některých chybí i poklopy. Nejsou tu žádné zábrany ani pásky zákazující vstup. Místní a lidé z okolí volají po tom, aby se s areálem začalo co nejdříve něco dělat. Nikdo přesně neví, kde a kolik šachet tady je. Chodí si sem přitom hrát děti, lidé se tudy vydávají na procházky.

Místní se obracejí na obec. Ta však od věci dává ruce pryč. Objekty totiž patří soukromé firmě z Holandska. Podle našich informací dala inspekce královéhradeckého kraje podnět stavebnímu úřadu k demolici.

Kdy a jestli vůbec k demolici dojde, to si však zatím nikdo netroufá říct. Místní se jen obávají, aby se tady do té doby nepřihodilo nějaké neštěstí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz