Zpravodajství

Sedm jídel proti chřipce a nachlazení

Jak dobře se bráníte nemocem, kterých kolem nás v tuto roční dobu přibývá? Mýt si ruce a brát vitamín C by měl i ten, kdo je očkovaný proti chřipce. Pomáhá i echinacea čili třapatka nachová v kapkách. A odolat nákaze mohou pomoci i některé potraviny. Doktorka Lynn Griegerová na serveru iHealth doporučuje proti chřipce a nachlazení konzumovat pravidelně zejména následující sedmero.

1. Slepičí polévka
Na tento přírodní penicilin věřily už naše prababičky. Léčivé vlastnosti slepičí polévky nejsou ale jen pověrou. Pomůže odblokovat zacpaný nos a krk, je mírná na žaludek, ale přesto dodá spoustu energie. Její léčivé vlastnosti se jen zesílí přidáním zeleniny, a to včetně cibule a česneku.

2. Ostrá kořeněná jídla
Na ucpaný nos a bolavé dutiny pomáhá česnek, křen, chilli papričky a ostré omáčky. Stačí je přidávat do jídla bohatěji než obvykle a výsledek se brzy ukáže. Jen je nutné dodat, že pokud už chřipku máte a bolí vás žaludek, měli byste si naopak na pikantní jídla dát spíš pozor.

3. Česnek
Za typickou chuť česneku může látka aliin, která prokazatelně uvolňuje zahlenění krku. A česnečku či toast s česnekem zvládne připravit opravdu každý.

4. Čaj
Je třeba mít pořád dostatečný přísun tekutin. Místo kávy nebo slazených nápojů s bublinkami je lepší pít vodu nebo nepřislazované ovocné džusy. Ještě lepší jsou ale teplé nápoje. Zvlášť dobře se v boji proti chřipce či nachlazení osvědčuje čaj z heřmánku či máty peprné, ale ani horká voda s citrónem vám rozhodně neublíží.

5. Citrusové plody
Jsou důležité, protože obsahují hodně přírodního vitamínu C. Nejlépe je začít hned ráno a dát si sklenku pomerančové šťávy k snídani a oběd doplnit třeba mandarinkou. Zvýšený příjem vitamínu C je zvlášť důležitý pro kuřáky, protože kouření jednak oslabuje imunitu a jednak  zvyšuje potřebu tohoto vitamínu.

6. Zdroje vitamínu C
Citrusové plody nejsou jediným přírodním zdrojem vitamínu C. Tento základní "protichřipkový" vitamín se nachází i v bramborách, zelené paprice, jahodách, kiwi či ananasu.

7. Zázvor
Mnoho lidí věří, že skvělým spojencem v boji proti kašli a teplotě je zázvor. Je možné ho jíst čerstvý, nastrouhaný v jídle nebo třeba kandovaný. Starý recept velí z něj při nachlazení připravit čaj. Je to jednoduché. Do šálku dejte 2 polévkové lžíce čerstvě nastrouhaného kořene zázvoru a přelijte vařící vodou. Nechte odstát 5 až 10 minut a podle chuti přislaďte medem.

Co naopak chřipce nahrává:
Každodenní konzumace tučných či sladkých jídel, vynechaná jídla a velké množství kofeinu. To vše oslabuje organismus a zvyšuje riziko, že se člověk nakazí. Imunitní systém udržují v dobré kondici celozrnné výrobky, ovoce, zelenina a proteiny s nízkým obsahem tuku. Do správné výzbroje v boji proti chřipce a nachlazení tedy patří nejen výše zmiňovaná jídla, ale i celkově rozumné stravovací návyky.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz