Zpravodajství

Videoreportáž: Stěhování čapího hnízda

Videoreportáž: Stěhování čapího hnízda
Zdroj: TV Nova

Vysoký komín jedné bývalé cihelny na Plzeňsku zdobilo odjakživa čapí hnízdo. Nedávno ho ale odnesl orkán. A tak se ochránci přírody rozhodli pomoct a připravili základy nového hnízda. No a možná je škoda, že čápi neviděli, kolik to dalo lidem práce. Možná by se jim pak veseleji hnízdilo.

Při pohledu na muže visící desítky metrů nad zemí, leckomu tuhne krev v žilách. Připevněním kovové konstrukce k věnci komína vše vrcholí. Nebezpečná operace přitom začala o několik hodin dřív a o 64 metrů níž.

 

Zatímco dole ochránci přírody připravují na ocelovou podložku základy budoucího hnízda, jeden z nich se vydává vnitřkem komína vzhůru. jeho úkolem na vrcholu je připevnit kladku a spustil lana dolů.

Dva muži potom musejí vytáhnout těžkou konstrukci až úplně nahoru. Ukazuje se ale, že hnízdo nelze dostat až na vrchol. Podložka tedy putuje zpátky na zem a po uchycení lan do lepší polohy zase na komín. Jsou tu ale další komplikace.

Hnízdo nejde přetáhnout přes rantl komína. Muž na komíně nemůže hýbat s podložkou na kladce. Všechno se tedy musí opakovat potřetí. Nakonec je všechno připraveno pro návrat čápů do hnízda.

Pár, který tu hnízdil loni, vyvedl tři mláďata. Všichni doufají, že základy nového hnízda zaregistruje a usadí se tu znovu. Pár čápů by se na komíně měl objevit v příštích týdnech.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz