Zpravodajství

Lyžaři dávají horské přírodě pořádně zabrat

Lyžaři dávají horské přírodě pořádně zabrat
Zdroj: TV Nova

Příroda na horách dostává zabrat. Čím dál tím víc je vidět, že sníh jí chybí. Například v Beskydech ji likvidují lyžaři, kteří jezdí na vydřených sjezdovkách. Ale problémy jsou i tam, kde je sněhu dost, v nejvýše položených místech Krkonoš zase ničí přírodu lyžaři, kteří jezdí mimo svahy do lesních porostů.

Zničené smrčky, polámané větve, narušené kořeny. Bezohlední lyžaři vjíždějí do lesních porostů a způsobují podle strážců Krkonošškého národního parku (KRNAP) nenahraditelné škody. Ostrými hranami lyží a snowboardů stromky nadobro likvidují.

 

Kolem sjezdovek jsou nenávratně poškozené stromky. Takto zničené už dál neporostou. Strážci hor společně s vlastníky areálu proto začínají v nejkritičtějších místech instalovat zábrany.

Někteří lyžaři ale tyto pásky nerespektují a vjíždějí mezi stromy

Lyžaři a milovníci zimních sportů totiž říkají, že je jízda mimo sjezdovku lepší, nemusí být na vydřené sjezdovce. Jízda v hlubším sněhu, to je prý ten pravý zážitek. Jediné, jak mohou úřady zakročit je to, že udělí blokovou pokutu. Nebo se případ předá ke správnímu řízení.

Ochránce v Beskydech ale trápí už i sjezdovky

Tam kde je málo sněhu můžou lyžaři a rolby nenávratně poškodit přírodu. Dochází k velkému odnosu půdních částic a ty sjezdovky by brzy byly spíš koryty horských řek. Lyžaři ale dál kličkují mezi vydřenými místy a kamením. Kvůli nevydařené sezóně totiž vlekaři zatím nechtějí ani slyšet o tom, že by nejezdli.

Ochránci přírody proto budou sjezdovky důsledně kontrolovat. Pokud se výrazně neochladí, je možné, že lyžařská sezóna v Beskydech skončí už začátkem března.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz