Zpravodajství

Lyžaři dávají horské přírodě pořádně zabrat

Lyžaři dávají horské přírodě pořádně zabrat
Zdroj: TV Nova

Příroda na horách dostává zabrat. Čím dál tím víc je vidět, že sníh jí chybí. Například v Beskydech ji likvidují lyžaři, kteří jezdí na vydřených sjezdovkách. Ale problémy jsou i tam, kde je sněhu dost, v nejvýše položených místech Krkonoš zase ničí přírodu lyžaři, kteří jezdí mimo svahy do lesních porostů.

Zničené smrčky, polámané větve, narušené kořeny. Bezohlední lyžaři vjíždějí do lesních porostů a způsobují podle strážců Krkonošškého národního parku (KRNAP) nenahraditelné škody. Ostrými hranami lyží a snowboardů stromky nadobro likvidují.

 

Kolem sjezdovek jsou nenávratně poškozené stromky. Takto zničené už dál neporostou. Strážci hor společně s vlastníky areálu proto začínají v nejkritičtějších místech instalovat zábrany.

Někteří lyžaři ale tyto pásky nerespektují a vjíždějí mezi stromy

Lyžaři a milovníci zimních sportů totiž říkají, že je jízda mimo sjezdovku lepší, nemusí být na vydřené sjezdovce. Jízda v hlubším sněhu, to je prý ten pravý zážitek. Jediné, jak mohou úřady zakročit je to, že udělí blokovou pokutu. Nebo se případ předá ke správnímu řízení.

Ochránce v Beskydech ale trápí už i sjezdovky

Tam kde je málo sněhu můžou lyžaři a rolby nenávratně poškodit přírodu. Dochází k velkému odnosu půdních částic a ty sjezdovky by brzy byly spíš koryty horských řek. Lyžaři ale dál kličkují mezi vydřenými místy a kamením. Kvůli nevydařené sezóně totiž vlekaři zatím nechtějí ani slyšet o tom, že by nejezdli.

Ochránci přírody proto budou sjezdovky důsledně kontrolovat. Pokud se výrazně neochladí, je možné, že lyžařská sezóna v Beskydech skončí už začátkem března.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz