Zpravodajství

Podezření na korupci při nákupu grippenů sílí

Podezření, že jednání o nákupu stíhaček Jas 39 Gripen provázela rozsáhlá korupce, při níž měly být českým politikům a prostředníkům obchodu vyplaceny až 3 miliardy korun, sílí. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý dnes prohlásil, že na něj i na jeho kolegy byl v souvislosti s grippeny vyvíjen silný lobbistický tlak. Sociální demokraté, jejichž vláda o tendru rozhodla ale tvrdí, že vše bylo v pořádku. Případem se zabývá britská, švédská i česká policie.

Prohlášení Jiřího Šedivého tak zesiluje podezření, které tento týden přinesla švédská televize. Konsorcium Bae/Saab má údajně tajný fond na úplatky. Tři miliardy z něj měly jít i do České republiky. Obchod nakonec nevyšel. Podle Šedivého i ODS byl ale výběr stíhaček od začátku podezřelý.

Švédská televize odvysílá další reportáž

Příští týden má švédská televize odvysílat o údajné korupční aféře další reportáž. Švédští novináři slibují skandální odhalení.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz