Zpravodajství

HN: Nejzadluženějším ministrem je Ivan Langer

HN: Nejzadluženějším ministrem je Ivan Langer

Politika je správa věcí veřejných, lidé by proto měli mít nárok vědět o lidech na vysokých postech i ty největší detaily. Deník Hospodářské noviny (HN) zveřejnil dluhy členů Topolánkova kabinetu. Ze seznamu vyplývá, že největším dlužníkem je ministr vnitra Ivan Langer, jenž má údajně ještě splácet přes šest milionů korun.

Zdroj: TV Nova

HN čerpaly informace z registru majetkových přiznání. V registru jsou dostupné informace, komu vládní politici dluží. Ze seznamu vychází jako největší dlužník Langer, který má podle listu splácet 5,2 milionu na dvou hypotékách. Další dluh ve výši 1,6 milionů má ministr vnitra u Ivana Kyselého.

Zatím 17 přiznání

Údaje zatím nedodali všichni veřejní činitelé. Zákon uložil povinnost poodhalit své dluhy členům bývalé první Topolánkovy vlády. K dispozici jsou i údaje bývalého poslance ČSSD Františka Vnoučka a exministryně kultury Heleny Třeštíkové.

Premiér Mirek Topolánek splácí hypotéku 5,25 milionu korun u Raiffeisenbank. Premiér už snížil závazaek o čtvrt milionu. Se splácením hypotečního úvěru u Komerční banky pokročil i ministr zemědělství Petr Gandalovič, jeho obligace u Komerční banky je 680 tisíc. Ostatní ministři, kteří na podzim v novinách mluvili o svých dluzích, nyní v kolonce dluhy uvedli nulu. Konkrétně se jedná o Aleše Řebíčka, Martina Římana a Tomáše Julínka. Kdyby závazky zapomněli uvést, hrozí jim pokuta až 100 tisíc korun.

Debata o dluzích

Někteří politici nemají se zveřejňováním údajů o dluzích politiků problém. V neděli se v tomto smyslu vyjádřili místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém a poslanec ČSSD David Rath.

"Hospodářské noviny se rozhodly zveřejnit údaje o majetkových poměrech špičkových českých politiků," uvedl šéfredaktor HN Petr Šimůnek. "Jsme přesvědčeni, že k naplnění ducha zákona, který má umožnit veřejnou kontrolu nad případným střetem zájmů čelných veřejných činitelů, je snadný přístup k informacím, a tudíž i jejich zveřejnění klíčové," dodal Šimůnek.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz