Zpravodajství

ČSSD stahuje náskok ODS

Sociálním demokratů se daří krůček po krůčku stahovat náskok na ODS. Občanští demokraté však více ztrácejí, než že by strana Jiřího Paroubka získávala. Vyplývá to z výsledků průzkumu Factum Invenio.

ODS by podle aktuálního volebního modelu pravděpodobně získala ve sněmovně 81 křesel, ČSSD 67, KSČM 26 a Strana zelených s KDU-ČSL po 13 mandátech. I když je odhad mandátů zatížen výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat odchylku dvou poslaneckých křesel, spolehlivou většinu v dolní komoře by v každém případě získala pouze trojkoaliční vláda ODS, KDU-ČSL a SZ, nebo velká koalice ODS a ČSSD.

ODS by v únoru odevzdalo hlas 34,7 procenta voličů, což je proti situaci v lednu o 1,8 procentního bodu méně. Loni v listopadu by přitom ODS volilo 41,1 procenta lidí. V červnových volbách dalo této straně hlas 35,4 procenta voličů. Poslední pokles voličské přízně ODS ale nepřekračuje hranici statistické chyby.

ČSSD by v únoru volilo 29,5 procenta oslovených, tedy stejně jako počátkem roku. V loňských sněmovních volbách tuto stranu podpořilo 32,3 procenta voličů. Propad v průzkumech strana zaznamenala loni v říjnu a listopadu, kdy podíl jejích příznivců klesl pod 28 procent.

Třetí jsou komunisté

Předpokládaný volební výsledek ostatních parlamentních stran odpovídá jejich zisku v loňských volbách, rozdíly jsou podle analytiků v mezích statistické chyby. KSČM by nyní volilo 13,3 procenta lidí, zelení by získali 7,6 a lidovci 7,3 procenta hlasů.

Pokud jde o stranické preference, ODS podporuje 23,4 procenta lidí a ČSSD 20,6 procenta. V případě komunistů analytici zaznamenali 9,9 procenta a u zelených a lidovců 6,4, respektive 5,6 procenta. Výzkum stranických preferencí ale na rozdíl od volebního modelu nezohledňuje deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti.

Voleb do sněmovny by se nyní zúčastnilo 58,6 procenta oprávněných voličů, což v porovnání s účastní v loňských červnových volbách téměř o šest procent méně.

ČNB

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz