Zpravodajství

Kauza Gripenů je znovu na světě

Kauza Gripenů je znovu na světě
Zdroj: TV Nova

Protikorupční policie začala znovu vyšetřovat nákup 24 stíhaček Gripen. Poprvé se podezřením z podplácení zabývala v polovině roku 2002. Když se korupce neprokázala, případ byl po šesti měsících odložen. Teď se vyšetřování rozbíhá znovu. Celou kauzu začala vyšetřovat i švédská policie.

Švédský vrchní státní zástupce Christer van der Kwast dnes v tiskové zprávě oznámil, že se rozhodl zahájit vyšetřování. Van der Kwast zároveň uvažuje o tom, že podobné vyšetřování zahájí i v případě prodeje Gripenů do Jihoafrické republiky.

Jak dnes van der Kwast řekl, švédští vyšetřovatelé, kteří prověřují informace o domnělé korupci v souvislosti s obchody se stíhačkami Jas-39 Gripen pro českou armádu, obnoví spolupráci s českými kolegy.

Minulý týden přišli reportéři švédské státní televize s tím, že když se v roce 2001 jednalo o nákupu Gripenů pro naši armádu, připraveny byly tři miliardy na úplatky.

"Viděli jsme smlouvy na miliardové provize ve chvíli, kdy by byla smlouva na nákup švédských stíhaček pro Českou republiku uzavřena," uvedla švédská televize.

Podezření z uplácení měla prověřovat protikorupční policie už v roce 2002. Na konci roku byl ale případ odložen a až teď se znovu otvírá.

"Objevila se nová fakta, doposud neznámá a neprověřená, jsou to nová tvrzení zainteresovaných osob," uvedla policie.

Konkrétnější už policie být nechce. Mohlo by to prý ohrozit trestní řízení. Jestli nové informace přinesli švédští reportéři, mluvčí protikorupční policie také nechtěla blíže komentovat. Pouze připustila, že jsou s nimi v kontaktu.

Právě po odvysílání prvního dílu reportáže se i u nás začala objevovat tvrzení nejen politiků, že na ně byl vyvíjen silný lobbistický tlak.

Protikorupční policie zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho bude trvat prověřování nových informací. Na řadě jsou teď výslechy a schromažďování písemných dokumentů.

 

Jak šly události kolem údajné korupce se stíhačkami:

V listopadu 2002 se česká policie na podnět tehdejšího senátora Michaela Žantovského (ODA) začala zabývat podezřením z úplatkářství. V lednu následujícího roku ale policisté případ odložili, i když podle nich zamýšlený nákup stíhaček korupce zřejmě provázela, její aktéři ale odhaleni nebyli.


V  červnu 2003 britský list The Guardian napsal, že má důkazy o pokusech BAE Systems podplácet při prodeji gripenů české armádě, to tehdy zástupci firmy, britského ministerstva obrany i české vlády odmítli.


Informace o vyšetřování představitelů BAE Systems kvůli korupci se objevily opět na přelomu let 2006 a 2007, britské úřady zkoumají činnost firmy v ČR, Rumunsku, Jihoafrické republice, Tanzanii, Chile a Kataru; loni v prosinci britský premiér Tony Blair údajně kvůli bezpečnostním zájmům země zastavil vyšetřování firmy pro podezření z korupce v Saúdské Arábii.


Letos v únoru se objevily informace, že britští vyšetřovatelé zjistili, že BAE Systems vyplácela vysoké provize spolupracovníkům v ČR. informovala o tom Mladá fronta Dnes s tím, že peníze údajně mohly sloužit k uplácení, přímé důkazy o korupci konkrétních lidí ale neexistují.


Veřejnoprávní Švédská televize (SvT) 20. února odvysílala pořad o korupci, která údajně provázela jednání konsorcia BAE-Saab o nezdařeném prodeji a následně o pronájmu stíhacích letounů Gripen české armádě.

SvT se přitom odvolala na nejmenovaný zdroj a mimo jiné uvedla, že při jednáních o prodeji gripenů do Česka byli z britské a švédské strany najati prostředníci, kteří měli za provizi zajistit souhlas odpovědných českých činitelů s obchodem a dostali v přepočtu tři miliardy Kč, z nichž měly být poskytovány i úplatky.

Prostředníky byli podle SvT Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, který se v záležitostech BAE angažoval i dříve, Čech Richard Háva - spolumajitel podniku Omnipol, a bývalý kanadský ministr českého původu Otto Jelinek; všichni jmenovaní nařčení z uplácení v následujících dnech odmítli; také například bývalý český ministr obrany Jaroslav Tvrdík i český expremiér Miloš Zeman (oba ČSSD) prohlásili, že se v souvislosti s jednáním o gripenech s korupčním jednáním nesetkali.


Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý v neděli 25. února v diskusním pořadu České televize prohlásil, že v souvislosti s jednáním o nákupu či pronájmu stíhaček byl na něj a na jeho kolegy vyvíjen silný lobbistický tlak; soudí proto, že v případu mohlo jít o korupční jednání.


Česká protikorupční policie dnes oznámila, že obnovila vyšetřování kauzy související s nákupem gripenů; ve věci se objevila nová fakta;
- švédský vrchní státní zástupce Christer van der Kwast dnes oznámil, že se rozhodl zahájit vyšetřování podezření z korupce při jednání o prodeji a pozdějším pronájmu gripenů letectvu Armády ČR.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz