Zpravodajství

Soc. dem. vyzývá Kavana, aby promluvil o Gripenech

Soc. dem. vyzývá Kavana, aby promluvil o Gripenech
Zdroj: TV Nova

Aféra kolem údajné korupce při nákupu stíhaček Gripen se rozrůstá. Redaktoři švédské televize už potvrdili, že na jejich nahrávkách skrytou kamerou mluví o úplácení v Česku bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. Soc. dem. dnes Kavana vyzvala, aby vypovídal před policií. V aféře figuruje také další bývalý český politik - exministr financí Ivo Svoboda.

Ivo Svoboda - bývalý ministr financí Zemanovy vlády. V současné době je ve vězení kvůli tunelování podniku Liberta.

Toto je část dopisu, který před několika týdny poslali Svobodovi do věznice redaktoři švédské televize: "Náš informační zdroj o vás mluví jako o osobě, která se podílela na nezákonných praktikách při prosazování nákupu stíhaček Gripen. Konkrétně jste se měl podílet na přijímání určitých finančních částek a jejich další distribuci."

"Můj zdroj řekl, že to byl Ivo Svoboda jako jeden z ministrů, kterému byly předány peníze od kontaktu z Rakouska, který byl zapleten do kampaně Gripen," uvedl švédský novinář Fredik Laurin.

Sám Svoboda se odmítl na zmíněné téma s redaktory švédské televize bavit. Ti natočili skrytou kamerou jednání se sociálně demokratickým exministrem Janem Kavanem. Ten uplácení připustil.

Paroubek: Kavan se vyloučil z vysoké politiky

"Jan Kavan se včerejškem (v úterý) diskvalifikoval z vysoké politiky. Nikdo z nás neuvažuje, že by byl vyloučen ze sociální demokracie. Je 'odsouzen' k tomu, aby byl běžným členem sociální demokracie. Nedovedu si představit, že by v budoucnu sociální demokracii reprezentoval," řekl dnes Paroubek na tiskové konferenci ve Frýdku-Místku.

Sociální demokracie vyzvala svého člena a bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, aby vypovídal o údajné korupci v souvislosti s nákupen stíhaček Gripen. ČTK to dnes sdělila mluvčí Lidového domu Květa Kočová. Exministr má podle ČSSD okamžitě kontaktovat orgány činné v trestním řízení a sdělit jim všechny skutečnosti, o kterých ví. 
 "Rozhodně nebudeme nikoho krýt," vyjádřil se nekompromisně Jiří Paroubek.

Gripeny prošetří inspekce ministryně obrany

Inspekce ministryně obrany se pravděpodobně bude věnovat údajné korupci při nákupu gripenů pro českou armádu. Novinářům to dnes řekla ministryně Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Nákup gripenů vyšetřuje také česká a švédská policie.

Parkanová uvedla, že inspekce by jí mohla pomoci získat větší přehled v této kauze. "Pravděpodobně rozhodnu, aby se té věci znovu věnovala moje inspekce," řekla, ale zároveň poznamenala, že inspekce pravděpodobně neobjeví nic nového.

"Tato věc v současnosti patří zejména investigativním novinářům a orgánům činným v trestním řízení," uvedla. Parkanová připomněla, že při nákupu gripenů neměla poznatky o údajné korupci.

Zdroj: TV Nova

V kauze figuruje více jmen 

Kromě Svobody a Kavana se v korupční kauze švédské televize objevují také jména českého lobbisty Petrose Michopulose a šéfa zbrojařské firmy Omnipol Richarda Hávy. Všichni ale neákonnosti odmítají. Česká policie už chystá první výslechy. Policie zatím tají, jestli bude vyslýchat také české politiky. Vyšetřování může trvat i několik měsíců, policie spoléhá na pomoc švédských novinářů.

Kavan: uplácení se týkalo všech

"To, že docházelo (v souvislosti s gripeny) k předávání peněz, bylo v parlamentu docela dobře známým tajemstvím sdíleným velkým počtem lidí," řekl podle MfD Kavan. Podle něj se uplácení týkalo jak sociálních demokratů, kteří tehdy vládli, tak ODS a lidovců.

 

Výroky Kavana zachytili švédští novináři skrytou kamerou. Tvrdili na schůzce s českým politikem, že jsou bezpečnostní agenti a chtějí zjistit rozsah možné korupce v případu. Kavan nyní uvedl, že jim řekl pouze kuloárové spekulace a "drby". Jeho slova prý byla vytržena z kontextu. Považuje také chování novinářů za neetické a již si na ně stěžoval u vedení švédské televize a podal na ně trestní oznámení.

Zdroj: TV Nova

Kavan je prý čistý jako lilie 

Podle Práva Kavan novinářům také řekl, že se korupce může týkat tuctů lidí. "Mně osobně úplatek nikdo nenabízel. Daleko víc se zajímali o lidi, kteří neměli názor nebo museli být přesvědčeni nebo koupeni," cituje MfD další vyjádření Kavana.

Podle deníku exministr zahraničí mluví také o šéfovi české pobočky zbrojovky BAE Systems. "To by mohlo být katastrofální, kdyby Steve Mead řekl policii všechno, co ví a čeho se účastnil. To by mohlo zahrnovat velké množství důležitých lidí," řekl Kavan. Mead obvinění z korupce už dříve odmítl.

Česká protikorupční policie nyní vyšetřování kauzy související s nákupem švédských stíhacích letounů Gripen obnovila. Ve věci se údajně objevila nová fakta, doposud neznámá a neprověřená, nová tvrzení zainteresovaných osob. Aféru spojenou s údajnou korupcí kolem gripenů začalo vyšetřovat také Švédsko.

Gripeny brázdí české nebe

Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen českému letectvu v roce 2001. Šlo o společný podnik mezi švédskou zbrojovkou Saab a britskou firmou BAE Systems v poměru 50:50.

Smlouvu o nákupu gripenů v dubnu 2002 schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nakonec nová vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.
Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo. Na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz