Zpravodajství

K Vratným lahvím inspiroval chlapík z Petřin - foto a videogalerie

K Vratným lahvím inspiroval chlapík z Petřin - foto a videogalerie

Množí se producenti a režiséři v jedné osobě. Po Mirjam Landové se blíží premiéra dalšího filmu, který si sám režisér produkoval. Vratné lahve, jejichž je TV Nova koproducentem, tak Jan Svěrák před novináři uvedl čísly 56, 33, 37.


První cifra představuje počet natáčecích dní. Točilo se prý pomalým tempem kvůli Zdeňku Svěrákovi, aby ho štáb příliš nehonil. Lahvový rozpočet se vyšplhal, na český film poměrně vysokých, 33 milionů korun. Třetí číslo prozrazuje spotřebovanou filmovou metráž.

Vratné lahve prošly dlouhým procesem zrodu. Před čtyřmi lety už bylo natáčení na spadnutí a najednou jej Jan odvolal. "V předchozích verzích scénáře to byl příběh o pánovi, co chce pracovat a nikdo mu to už nechce umožnit a to mi připadalo málo," reaguje Jan Svěrák na to, proč bylo sedm až deset verzí scénáře. Zdeněk se tehdy pokusil ještě o jednu variantu příběhu, která se již synovi líbila a přípravy na natáčení začaly nanovo.

Jednatřicet let poté
Ve filmu si po boku Zdeňka Svěráka opět zahrála Daniela Kolářová, která se vedle něj poprvé objevila před více jak třiceti lety ve snímku Na samotě u lesa z roku 1976. Ostatně na tento snímek najdete v Lahvích reminiscenci v podobě fotografie.

Zdeněk Svěrák prozradil, že jej k postavě jeho kolegy z výkupu lahví inspiroval málomluvný chlapík od lahví z Petřin.

"Slz se nebojíme"
Ústřední melodii do filmu napsal Uhlíř a text mu obstaral scenárista filmu. Oba muži ji prý dolaďovali detaily po telefonu. Většina muziky ale vzešla z dílny Ondřeje Soukupa. Čas od času se Jan Svěrák ohrazoval proti přílišné citovosti, Soukup ho uklidňoval: "Vzpoměň si na Kolju. Když je citlivá scéna, tak srabi tam udělají necitlivou hudbu, aby náhodou někdo neplakal. My se toho nebojíme a jdeme do toho," citoval režisér skladatele.
Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz