Zpravodajství

Superbový špion skončil v sítích policie

Superbový špion skončil v sítích policie
Zdroj: TV Nova

Policie zadržela muže, který prodával fotky prototypu nové verze vozu Superb. Ty se nedávno objevily v deníku Blesk. Podle policistů i zástupců automobilky je to vůbec poprvé, kdy se podařilo vypátrat pachatele takovéto průmyslové špionáže. Fotky nových modelů aut se v novinách objevují čím dál častěji, a to i přesto, že je automobilky přísně střeží.

Fotky nového vozu Superb otiskl deník Blesk 14. února. Stály kolem dvaceti tisíc korun, které požadoval tehdy ještě neznámý mladík. Dnes se policistům muže podařilo vypátrat. Zadrželi ho ráno v Liberci. Mladíka původem z Plzeňska okamžitě převezli k výslechu.

Vyšetřování ukázalo, že šlo o externího zaměstnance automobilky. Na vývoji auta se sám podílel. Snímky pořídil asi kvalitním mobilním telefonem.

Mladík měl totiž přístup do míst, kde se nová auta vyvíjejí. Superb vyfotil, přestože tato místa jsou přísně střežena.

Při výslechu se mladík přiznal k pořízení a prodeji fotek. K jejich úpravě použil počítač, který teď policisté zkoumají.

V současné době je 27letý muž obviněn pro trestný čin poškozování cizích práv. V případě odsouzení mu hrozí trest dva roky," řekl TV Nova policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Už v minulosti se přitom dostaly na veřejnost třeba snímky Škody Fabia. Byly pořízené ale mimo automobilku, kde jsou vozy částečně maskované.

Průmyslová špionáž je běžná třeba u našich německých sousedů. Nejvíce se tam obchoduje právě s fotkami nových modelů aut.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz