Zpravodajství

Charles s Camillou už dostali dárků za miliony liber

Britský následník trůnu princ Charles a jeho manželka Camilla už dostali během svých oficiálních cest na pět set darů, od cenných šperků až po živého jaka z Pákistánu. Kancelář prince z Walesu před nedávnem zveřejnila seznam všech darů, které pár obdržel od roku 2005. Někteří z britských poslanců tento čin zkritizovali, ale většina Britů je tímto krokem nadšena.

Charles a Camilla se vzali v dubnu 2005 a od té doby neustále dostávají při různých příležitostech dary. Nejčastější pozorností jsou komplety náhrdelníků, náramků i náušnic ze smaragdů, rubínů a safírů. Mnohé z celkem 456 položek, které jsou na seznamu, už stačila Camilla předvést na veřejnosti. Například rubínový náhrdelník od královské rodiny ze Saúdské Arábie měla na sobě při oficiálních událostech minulý měsíc ve Spojených státech.

Britský tisk odhaduje hodnotu těchto darů na několik milionů liber. Jen na zmíněném rubínovém náhrdelníku je 37 drahých kamenů a jeho cena by se mohla pohybovat mezi jedním a půl až pěti miliony liber, což představuje až 2,1 miliardy českých korun. Během svých prvních tří oficiálních cest Camilla osobně obdržela 99 darů, mezi nimi diamantovou brož, náhrdelníky, zlaté náramky, pár sandálů a dřevěnou krabičku, kterou byla obdarována při návštěvě Egypta v březnu 2006.

George Bush společně s manželkou Laurou obdarovali pár dvěma sedly a kompletní jezdeckou výstrojí.

Všechny dary jsou vedeny jako ryze oficiální, což znamená, že vlastník je může dle libosti užívat až do své smrti, ale nikdy nesmějí být prodány nebo vyměněny za jiné. Čas od času se také všechny dary registrují do tzv. Královské sbírky, která se pravidelně otevírá pro veřejnost.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz