Zpravodajství

Komenského unikátní knihu objevil na bleším trhu ve Vídni

Brána jazyků otevřena. To je jedno z vrcholných děl Jana Amose Komenského. V sedmnáctém století to byla nejznámější učebnice latiny. A právě její výtisk z roku 1654 objevil pan Koller z Uherského Brodu ve Vídni. Doposud se přitom mělo za to, že se z tohoto vydání dochovaly pouze dva výtisky.

Zní to skoro jako pohádka. Pan Koller se před pár dny jen tak toulal Vídní. V jedné zastrčené uličce objevil malý obchůdek s nejrůznější veteší. V první chvíli myslel, že se mu to snad jen zdá. V jednom z regálů ležela prastará kniha Jana Amose Komenského Brána jazyků otevřena. Prodavač ani netušil, co vlastně prodává.

"Spíše ho zajímalo, že je to z roku 1654, že je to staré, tak se i ta cena dala usmlouvat," říká šťasný objevitel pan Koller. V tu chvíli pana Kollera ani nenapadlo, jakou vzácnost si z výletu přivezl.

Vzácná kniha: existují jen tři exempláře tohoto výtisku

Kromě tohoto výtisku je jeden uložený v německém Mannheimu, druhý v knihovně Strahovského kláštera. Tady jej ale běžný návštěvník nemá šanci spatřit. Komenského učebnice je totiž uložena v místním depozitáři a běžně se nevystavuje.

Kniha má nevyčíslitelnou hodnotu a patří do naší sbírky jedinečných bohemikálních listů. Je to vynikající učebnice latiny, kterou Komenský napsal ve 30. letech sedmnáctého století. V těchto chvílích je už tato více než 350 let stará kniha zase zamčená v sejfu. Pan Koller věří, že tam ale nebude dlouho sama. Už brzy se zase vydá na obchůzku vídeňských bazarů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz