Zpravodajství

Komenského unikátní knihu objevil na bleším trhu ve Vídni

Brána jazyků otevřena. To je jedno z vrcholných děl Jana Amose Komenského. V sedmnáctém století to byla nejznámější učebnice latiny. A právě její výtisk z roku 1654 objevil pan Koller z Uherského Brodu ve Vídni. Doposud se přitom mělo za to, že se z tohoto vydání dochovaly pouze dva výtisky.

Zní to skoro jako pohádka. Pan Koller se před pár dny jen tak toulal Vídní. V jedné zastrčené uličce objevil malý obchůdek s nejrůznější veteší. V první chvíli myslel, že se mu to snad jen zdá. V jednom z regálů ležela prastará kniha Jana Amose Komenského Brána jazyků otevřena. Prodavač ani netušil, co vlastně prodává.

"Spíše ho zajímalo, že je to z roku 1654, že je to staré, tak se i ta cena dala usmlouvat," říká šťasný objevitel pan Koller. V tu chvíli pana Kollera ani nenapadlo, jakou vzácnost si z výletu přivezl.

Vzácná kniha: existují jen tři exempláře tohoto výtisku

Kromě tohoto výtisku je jeden uložený v německém Mannheimu, druhý v knihovně Strahovského kláštera. Tady jej ale běžný návštěvník nemá šanci spatřit. Komenského učebnice je totiž uložena v místním depozitáři a běžně se nevystavuje.

Kniha má nevyčíslitelnou hodnotu a patří do naší sbírky jedinečných bohemikálních listů. Je to vynikající učebnice latiny, kterou Komenský napsal ve 30. letech sedmnáctého století. V těchto chvílích je už tato více než 350 let stará kniha zase zamčená v sejfu. Pan Koller věří, že tam ale nebude dlouho sama. Už brzy se zase vydá na obchůzku vídeňských bazarů.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz