Zpravodajství

Skandál pokračuje: opilý řidič se vyplatil z autonehody

Skandál pokračuje: opilý řidič se vyplatil z autonehody
Zdroj: TV Nova

Před rokem řídil orlickoústecký podnikatel opilý a při autonehodě zabil dva lidi. Díky svým penězům a takzvanému mimosoudnímu narovnání ale nestrávil ve vězení ani den, nedošlo ani k žádnému soudu, a navíc ani nepřišel o řidičský průkaz. Jenže pro takové narovnání musí být splněny určité podmínky. V tomto případě ovšem i podle nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké neměl podnikatel trestu uniknout. Vesecká slíbila celý případ prověřit. Případ dnes sleduje reportét TV Nova Filip Pultar.

Před rokem jel přes Libchavy opilý orlickoústecký podnikatel a narazil do dalšího automobilu. Bilance nehody byla tragická. Dva mrtví lidé.

Bylo mu naměřeno 0.8 promile alkoholu. "Jsem z toho dodnes špatný," uvedl podnikatel. 

Podnikatel řídil pod vlivem návykové látky a zabil dva lidi. Jenže pokud máte peníze, můžete se soudu vyhnout. "Jedná se o tzv. odklon v trestním řízení, schválení narovnání mezi poškozenými a obviněným a následné zastavení trestního stíhání," prozradila státní zástupkyně Alena Provazníková.

Jinými slovy - podnikatel vyplatil asi deseti pozůstalým přibližně dva miliony korun a tím trestní stíhání skončilo. Jenže podle nejvyšší státní zástupkyně nemělo v tomto případě k mimosoudnímu narovnání vůbec dojít. "Pokud je tam nepřiměřená rychlost, alkohol, dojde k úmrtí více osob - mimosoudní způsob vyřízení bych nepovažovala za dostačující," uvedla nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

"Mimosoudní narovnání nebo chcete-li vykoupení se penězi z trestných činů je možné pouze v zákonem daných případech, a pokud s tím všichni poškození souhlasí," řekla nám právnička Dagmar Raupachová.

"Je to možné u trestných činů se sazbou maximálně pět let," dodala Vesecká.

Zarážející ovšem je nejen skutečnost, že podnikatel vůbec nestál před soudem, ale i to, že nepřišel ani o řidičský průkaz.

Zvláštní je i to, že by o řidičák nepřišel ani teď, i když už je v platnosti silniční zákon. Mimosoudním narovnáním se totiž ruší všechny tresty.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz