Zpravodajství

Skandál pokračuje: opilý řidič se vyplatil z autonehody

Skandál pokračuje: opilý řidič se vyplatil z autonehody
Zdroj: TV Nova

Před rokem řídil orlickoústecký podnikatel opilý a při autonehodě zabil dva lidi. Díky svým penězům a takzvanému mimosoudnímu narovnání ale nestrávil ve vězení ani den, nedošlo ani k žádnému soudu, a navíc ani nepřišel o řidičský průkaz. Jenže pro takové narovnání musí být splněny určité podmínky. V tomto případě ovšem i podle nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké neměl podnikatel trestu uniknout. Vesecká slíbila celý případ prověřit. Případ dnes sleduje reportét TV Nova Filip Pultar.

Před rokem jel přes Libchavy opilý orlickoústecký podnikatel a narazil do dalšího automobilu. Bilance nehody byla tragická. Dva mrtví lidé.

Bylo mu naměřeno 0.8 promile alkoholu. "Jsem z toho dodnes špatný," uvedl podnikatel. 

Podnikatel řídil pod vlivem návykové látky a zabil dva lidi. Jenže pokud máte peníze, můžete se soudu vyhnout. "Jedná se o tzv. odklon v trestním řízení, schválení narovnání mezi poškozenými a obviněným a následné zastavení trestního stíhání," prozradila státní zástupkyně Alena Provazníková.

Jinými slovy - podnikatel vyplatil asi deseti pozůstalým přibližně dva miliony korun a tím trestní stíhání skončilo. Jenže podle nejvyšší státní zástupkyně nemělo v tomto případě k mimosoudnímu narovnání vůbec dojít. "Pokud je tam nepřiměřená rychlost, alkohol, dojde k úmrtí více osob - mimosoudní způsob vyřízení bych nepovažovala za dostačující," uvedla nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

"Mimosoudní narovnání nebo chcete-li vykoupení se penězi z trestných činů je možné pouze v zákonem daných případech, a pokud s tím všichni poškození souhlasí," řekla nám právnička Dagmar Raupachová.

"Je to možné u trestných činů se sazbou maximálně pět let," dodala Vesecká.

Zarážející ovšem je nejen skutečnost, že podnikatel vůbec nestál před soudem, ale i to, že nepřišel ani o řidičský průkaz.

Zvláštní je i to, že by o řidičák nepřišel ani teď, i když už je v platnosti silniční zákon. Mimosoudním narovnáním se totiž ruší všechny tresty.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz