Zpravodajství

Euro v Česku je stále v nedohledu, chybí termín zavedení

Euro v Česku je stále v nedohledu, chybí termín zavedení
Zdroj: TV Nova

Placení eurem je zatím u nás v nedohlednu. Ministerstvo financí spolu s Českou národní bankou sice zpracovalo plán pro zavedení eura ovšem bez termínu. Ministr financí přesto věří tomu, že euro stihneme zavést v roce 2012. Na tom se ale neshoduje s ministrem práce a sociálních věcí. Podle České národní banky jsou tak debaty o euru zase na začátku.

Eurem bude ještě dlouho většina Čechů platit jen na dovolené v Evropě. Termín jeho přijetí v plánech České národní banky a ministerstva financí totiž není. Miroslav Kalousek přesto slibuje, že počkáme si už jen 5 let. "Plány jsou sestaveny tak, aby rok 2012 byl reálný, jestli bude stejná politická vůle k ekonomickým reformám tak ten termín bude realita," říká Kalousek.

Nečas euro zatím nechce kvůli dluhům

Přiznává ale, že většinu reforem veřejných financí musí vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí. A právě jeho šéf Petr Nečas s rokem 2012 nesouhlasí: "Nejsme připraveni, máme obrovské dluhy."

Zdroj: TV Nova
 

Ekonomové ale varují, že nesmíme ztrácet čas. Reformy proto potřebujeme co nejdřív. Podle názorů některých ekonomů totiž odkládáním zavedení eura se Česko může stát nedůvěryhodné pro zahraniční investory.

Podle České národní banky se znovu vracíme o krok zpět. Štědré sociální dávky vlády ČSSD totiž plnění kritérií pro zavedení euro zastavily.

Plán pro zavedení eura by měla vláda projednat v březnu. Už teď je ale jasné, že nás předběhlo Slovinsko, ketré do Eu vstoupilo stejně jako Česko. O euro už včera oficiálně požádala i Malta.

Termíny bez analýz jsou prý k ničemu

Má-li být debata o přijetí eura opravdu seriózní, pak by ani Česká národní banka, ani veřejnost neměly být dopředu stavěny před hotové termíny zavedení eura, které nejsou podloženy analýzami a ani jízdním řádem nezbytných reforem. V Hospodářských novinách to napsal člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík.

"Konkrétně potřebujeme především reformy, které pomohou zvýšit efektivitu a konkurenceschopnost české ekonomiky, snížit přerozdělování a zvýšit pružnost trhů. Zejména trhu práce," zdůraznil. Klíčovými prvky, které zajistí stabilizaci ekonomiky musí být podle Tomšíka požadavky na střednědobě vyrovnané veřejné rozpočty.

 "Stav veřejných financí je však dnes bohužel základní bariérou jak pro náš dlouhodobě udržitelný hospodářský vývoj, tak pro vstup do eurozóny," varoval.

Pouhé stanovování termínů bez zohlednění skutečných potřeb a možností ekonomiky by mohlo výrazně snížit věrohodnost nové české strategie přijetí eura i celé hospodářské politiky, dodal člen bankovní rady.

Polovina Čechů je pro euro

Se zavedením evropské měny euro v České republice by letos v lednu podle průzkumu CVVM souhlasilo 50 procent obyvatel. Jejich počet se v porovnání s loňským dubnem o zvýšil na úkor těch, kteří nemají na přijetí eura jednoznačný názor.

Podíl odpůrců zavedení eura naopak zůstal na 43 procentech, v předchozích letech se zvyšoval.

CVVM upozornilo, že od roku 2001 v české společnosti stále ubývá lidí, kteří nemají na otázku zavedení eura kladnou nebo zápornou odpověď. V lednu jich bylo jen sedm procent, loni v dubnu 12 procent.

Podle údajů CVVM mělo nejsilnější podporu euro mezi Čechy v říjnu 2003, kdy by výměnu korun za eura uvítalo 58 procent dotázaných. Ve stejném období byla proti zavedení necelá třetina společnosti.

Lednové výsledky CVVM zhruba odpovídají průzkumu STEM ze závěru loňského roku, podle něhož přijetí eura podporovalo 47 procent lidí, přičemž opačný názor ale mělo 53 procent dotázaných.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz