Zpravodajství

Co všechno mohou naznačovat problémy se sexem

Lékaři by se neměli stydět ptát se pacientů na jejich sexuální život. Nová studie ukazuje, že problémy v ložnici mohou ukazovat na různá závažná onemocnění. Nedostatky v sexu mohou být prvním varováním, že se blíží vážné srdeční problémy, deprese či další onemocnění.

"Sex je zcela legitimní součást lékařství, ale až doposud byl jaksi odsunován stranou," tvrdí doktorka Rosemary Bassonová, autorka studie publikované prestižním lékařským žurnálem Lancet.

Spolu s kolegou Willibrordem Weijmarem Schultzem zkoumali různé lékařské databáze a hledali sexuální dysfunkce v souvislosti s dalšími onemocněními, jako je srdeční selhání, cukrovka, deprese, roztroušená skleróza a Parkinsonova choroba. Ukázalo se, že velká část sexuálních problémů je jakýmsi prvním varováním, že se blíží závažná choroba.

Lékařům je doporučováno, aby se pacientů ptali na milostný život, včetně takových věcí jako s kým mají sex, jak často a zda se někdy chovají rizikově. "Lidé vám takovéhle věci sami od sebe neřeknou, je třeba se jich na to otevřeně ptát," říkají autoři studie.

Ta ukázala, že muži trpící impotencí, což je nejčastější sexuální porucha u starších mužů, patří do kategorie jedinců, kterým hrozí srdeční onemocnění. Ze skupiny 132 mužů, kteří prodělali operaci srdce, jich skoro 60 procent předtím trpělo impotencí.

U žen není sexuální život až tak spolehlivým vodítkem, ale nechuť k sexu je ve 26 procentech případů spojena s depresí. Spolu s dalšími symptomy může nechuť na sex ukazovat na další problémy, jako jsou hormonální poruchy, selhání ledvin, cukrovka či další chronické nemoci.

Ačkoliv na jednu stranu můžeme využít sexuální dysfunkce k rozpoznání závažných onemocnění, na druhou stranu si také můžeme říct, že zdravější životní styl nám dává šanci na lepší sexuální život. "Hodně lidí se dá na sex nalákat jako králík na mrkev. Lidé budou ochotnější měnit své zvyky a žít zdravěji, když si budou myslet, že se jim tím zlepší i sexuální život," říká Bassonová.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz