Zpravodajství

Cigarety opět podraží až o devět korun

Cigarety opět podraží až o devět korun

Začínající měsíc určitě nepotěší kuřáky. V březnu totiž stoupne spotřební daň na cigarety a za jednu už zaplatí o 32 haléřů víc. U krabičky cena může stoupnout o sedm až o devět korun.

Zdroj: TV Nova

Důvodem zdražení je, že právě dnes nabyla účinnosti novela, která spotřební daň na cigarety zvyšuje z 1,36 koruny na 1,64 koruny na kus.

Kuřáky čeká druhé zdražování cigaret v rozmezí zhruba půl roku

Předzásobení producentů je omezeno, takže výrobky za vyšší ceny se podle odhadů odborníků mohou začít objevovat v obchodech od konce dubna. Naposledy se daň zvedala loni v dubnu. Na pultech se to ale vzhledem k velkému předzásobení začalo projevovat až od konce roku. Cigarety v této vlně podražily asi o šest korun.

Podle jednatele společnosti Imperial Tobacco ČR Kamila Provazníka by při plném promítnutí vyšší daně podražily zhruba o sedm korun cigarety, které nyní stojí kolem 40 korun. Horní mez zdražení, o devět korun, platí pro výrobky, jejichž cena se nyní pohybuje kolem 55 a více korun.

Skutečný dopad na ceny ale záleží na situaci na trhu a na chování dominantního hráče, kterým je Philip Morris, podotkl Provazník. Výrobci totiž mohou zvýšení daně v rámci konkurenčního boje nést na svých bedrech. Obtížné je podle něj odhadovat také termíny zdražení.

Dražší cigarety v obchodech od půli dubna 

Nová úprava omezuje předzásobení tak, že by cigarety se starou daní neměly být na trhu déle než zhruba 1,5 měsíce od platnosti nové sazby. Výrobce však může vybrat některé značky a u nich se předzásobit na delší dobu, což naopak sníží možnost vytvořit zásoby jeho ostatních výrobků. První značky s novým kolkem, a tedy s odvedenou vyšší daní, se tak na trhu mohou začít objevovat od konce dubna, odhadl Provazník.

Také podle jednatele české pobočky British American Tobacco Tomáše Klvani se mohou první cigarety se zvýšenou daní začít prodávat zhruba od druhé půli dubna. Výraznější nástup dražšího zboží lze očekávat v květnu. "Roli hraje také předzásobení obchodníků," podotkl Klvaňa.

Pokud jde o vliv na ceny, u nejlevnějších značek podle něj výrobci prakticky nemají prostor pro absorpci daně. U dražších značek je to věc obchodní politiky. BAT ale nepředpokládá, že by tabákové firmy zvýšený odvod státu v této vlně ve větší míře nesli na svých bedrech.

Česko zvyšuje spotřební daň na cigarety, aby dosáhlo minimální sazby požadované Evropskou unií. Ke splnění cíle by se mělo zdanění naposledy zvednout od ledna příštího roku, dle odhadů asi o tři až čtyři koruny na krabičku.

Podle expertů se zdražení cigaret projeví na počtu dětských kuřáků

Podle odborníků jsou totiž na zdražení cigaret nejcitlivější právě kuřáci z dětských řad. Se zvyšováním spotřební daně se ale snižuje i celková spotřeba, míní odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. Někteří její kolegové se však vyjadřují skeptičtěji. Nárůst cen podle nich vyvolává spíše přechod k levnějším značkám a může posílit i černý trh.

Česká spotřební daň je v porovnání s EU stále za nízká

Kuřáky čeká v brzké době druhé zdražování cigaret v rozmezí zhruba půl roku. Ode dneška totiž opět stoupne spotřební daň a cigarety by při jejím plném promítnutí měly podražit o sedm až devět korun na krabičku. Předzásobení producentů je omezeno, takže výrobky za vyšší ceny se podle odhadů mohou začít objevovat v obchodech od konce dubna.

Fakt, že zvýšení ceny automaticky znamená snížení spotřeby, zpochybnil odborník na problematiku závislostí Michal Miovský. Podle něj do tohoto vztahu vstupuje řada dalších faktorů - koupěschopnost obyvatelstva, ekonomická situace v zemi či životní styl. "Od určitého momentu, kdy cena překročí určitou míru, naroste černý trh," řekl. Česko však podle něj tohoto stropu ještě nedosáhlo.

Peníze jsou jako důvod proč přestat kouřit až na druhém místě

Z ankety, kterou loni uspořádala Linka pro odvykání kouření mezi zájemci o radu, vyplynulo, že finance jsou druhý nejčastější důvod, proč lidé přestávají kouřit. Tabákové potěšení se stalo neúnosným asi pro 18 procent volajících. Na prvním místě bylo zdraví, kvůli kterému vytočilo číslo linky 40 procent klientů.

Často se také objevuje tvrzení, že kouření se státu vyplatí. Konzumenti cigaret zatížených spotřební daní pak podle těchto hlasů dotují státní rozpočet. S tím však odborníci nesouhlasí. Česká ekonomika vinou tohoto zlozvyku navzdory výnosům ze spotřební daně ročně přichází o 80 miliard korun, uvedla nedávno ve svém prohlášení Česká lékařská komora. Náklady si vyžádá léčba, kuřáci také vzhledem k vyšší nemocnosti méně pracují.

V Česku kouří čtvrtina lidí nad 18 let

Tabáku holduje více než čtvrtina české populace nad 18 let, u mladých lidí mezi 15 až 18 lety dokonce až polovina. Podle odborných studií si pravidelně dopřává nikotin 11 procent třináctiletých a dvě procenta jedenáctiletých. Stoupá mezi nimi také množství vykouřených cigaret a přibývá pravidelně kouřících dívek. Pražské děti si poprvé zapalují v průměru v deseti letech.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz