Zpravodajství

Nový Cimrman dostal Ladislava Smoljaka do nemocnice

Zatímco Zdeněk Svěrák uvádí do kin svůj nový film, jeho celoživotní spoluautor a kolega leží v nemocnici. Je na operaci. Naštěstí je rozuzlení opět ryze cimrmanovské.

V Divadle Járy Cimrmana představili včera, ve středu 28.2., nový projekt: Národ Tobě, Járo Cimrmane! Nejde o nic menšího, než o horolezeckou výpravu na jednu dosud bezejmennou horu v Altaji, vysokou 3 700 metrů, kterou má expedice dobýt a dát jí Cimrmanovo jméno. Na rozdíl od cimrmanovské expedice Severního pólu jde ale o skutečnou výpravu. A sedmdesátník Ladislav Smoljak, jehož Svěráci obsadili ve filmu Vratné lahve do role starého senilního dědka, si ji nechce nechat ujít.

"Budeme mít dvě družstva," říká zkušený horolezec Radek Jaroš, který už stál na Mt. Everestu. "Jedna bude opravdu sportovně hodnotná, tam polezeme tzv. "direttissimou", to znamená rovnou po stěně nahoru, a druhá bude taková turističtější - přes ledovec."

Vzhledem k tomu, že i tato trasa vede ve výšce 4000 metrů, nepůjde o žádnou procházku. "Polezeme tam samozřejmě bez kyslíku, do těch 3 500 metrů to není pro zdravého člověka problém. Ale někteří členové výpravy nejsou nejmladší," připouští Radek Jaroš.

Právě proto šel prý, podle slov Zdeňka Svěráka, jeho kolega na operaci. Aby výpravu zvládl. Celá výprava bude zaznamenána jako dokument. Jeho otcem bude populární teenagerovský hrdina Vojta Kotek. "Můj táta dělá s cimrmana už hrozně dlouho, takže když jsem se dozvěděl, že se něco takového chystá, šel jsem hned do toho. Štáb budeme mít malinký - maximálně čtyři lidi," má už jasno Kotek.

Hlavním posláním expedice ale dokumentární film není. "Když jsem se o tom projektu dozvěděl, řekl jsem hned ano, ale s podmínkou, že by ta akce měla sloužit i k něčemu humanitárnímu," říká Svěrák. "A tak jsme to spojili s projektem Domu čtyř múz - penzionu pro zestárlé umělce, kteří se octli v těžké životní situaci. Takže všechno, co se vybere navíc na expedici, půjde na tento účel. A já doufám, že lidi, kteří přispějí, budou zároveň vědět, že udělali něco dobrého pro ty, kteří je třeba kdysi bavili a dnes už na to nemají dost sil." říká Svěrák. A dodává: "Docela by mně zajímalo, jak je možné, že tam ti lidi mají ještě dnes horu, která ještě nemá jméno. Asi je dobře, že jí ho nedali, protože ty ostatní mají tak příšerná komunistická jména, že Jára Cimrman se tam bude vyjímat jako perla."

On sám ale na expedici rozhodně nevyrazí. Proč? "Prostě proto, že je mi v Čechách na chalupě líp než na Sibiři."

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz