Zpravodajství

O prezidentský úřad se s Klausem možná utká žena

Soupeřem Václava Klause v boji o křeslo prezidenta bude možná žena. Jak totiž naší televizi řekl jeden vlivný sociální demokrat, ČSSD by chtěla jako novou hlavu státu navrhnout právě někoho z něžného pohlaví. Inspiraci prý strana získala u socialistů ve Francii. Podle našich informací ČSSD už má dokonce seznam žen, které by se na nejvyšší funkci hodily. Přísně ho ale tají.

Zatímco veřejnost většinou hodnotí Václava Klause kladně, mezi politiky prezident už tolik fanoušků nemá. Vedle ČSSD ho nechtějí ani komunisté a zelení.

"Je zjevné, že Václav Klaus naše hlasy nedostane," říká Kateřina Jacques ze Strany zelených.

"Půjde hlavně o to zabránit zvolení Klause," uvedl komunista Jiří Dolejš. Počítat může Klaus jedině s ODS, lidovci totiž zatím váhají.

Toho všeho chtějí sociální demokraté v boji o Pražský hrad využít. Hledají proto kandidáta, který by byl široce přijatelný a hlavně zcela odlišný od Václava Klause.

ČSSD chce někoho, kdo by byl mladší než Václav Klaus. A protože on je muž, poohlížejí se hlavně po ženě.

Náš zdroj z ČSSD doslova řekl, že se inspirují ve Francii, kde socialisté už ženu na nejvyšší ústavní funkci nominovali a dotahují pravici. Oficiálně se ale sociální demokraté vyjadřují zatím jen v náznacích.

"Nevyloučím, že jedna z úvah vede k tomu, že by kandidátkou byla žena," řekl šéf poslaneckého klubu soc. dem. Michal Hašek.

Zdroj z Lidového domu nám řekl, že prý ČSSD stojí o někoho typově jako Petra Buzková. Ani on ale nechtěl prozradit, kdo je ve hře.

"Varianta, že by na Hradě usedla žena, se mi líbí, to bychom určitě podporovali," zaradovala se Jacques. To si ale ODS nepřipouští. Věří, že by i ženu Klaus porazil.

Volba hlavy státu sice proběhne až počátkem příštího roku. Podle politologů ale oficiální kampaň začne už co nevidět. Dá se tak očekávat, že ČSSD bude chtít představit kandidáta brzy.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz