Zpravodajství

O prezidentský úřad se s Klausem možná utká žena

Soupeřem Václava Klause v boji o křeslo prezidenta bude možná žena. Jak totiž naší televizi řekl jeden vlivný sociální demokrat, ČSSD by chtěla jako novou hlavu státu navrhnout právě někoho z něžného pohlaví. Inspiraci prý strana získala u socialistů ve Francii. Podle našich informací ČSSD už má dokonce seznam žen, které by se na nejvyšší funkci hodily. Přísně ho ale tají.

Zatímco veřejnost většinou hodnotí Václava Klause kladně, mezi politiky prezident už tolik fanoušků nemá. Vedle ČSSD ho nechtějí ani komunisté a zelení.

"Je zjevné, že Václav Klaus naše hlasy nedostane," říká Kateřina Jacques ze Strany zelených.

"Půjde hlavně o to zabránit zvolení Klause," uvedl komunista Jiří Dolejš. Počítat může Klaus jedině s ODS, lidovci totiž zatím váhají.

Toho všeho chtějí sociální demokraté v boji o Pražský hrad využít. Hledají proto kandidáta, který by byl široce přijatelný a hlavně zcela odlišný od Václava Klause.

ČSSD chce někoho, kdo by byl mladší než Václav Klaus. A protože on je muž, poohlížejí se hlavně po ženě.

Náš zdroj z ČSSD doslova řekl, že se inspirují ve Francii, kde socialisté už ženu na nejvyšší ústavní funkci nominovali a dotahují pravici. Oficiálně se ale sociální demokraté vyjadřují zatím jen v náznacích.

"Nevyloučím, že jedna z úvah vede k tomu, že by kandidátkou byla žena," řekl šéf poslaneckého klubu soc. dem. Michal Hašek.

Zdroj z Lidového domu nám řekl, že prý ČSSD stojí o někoho typově jako Petra Buzková. Ani on ale nechtěl prozradit, kdo je ve hře.

"Varianta, že by na Hradě usedla žena, se mi líbí, to bychom určitě podporovali," zaradovala se Jacques. To si ale ODS nepřipouští. Věří, že by i ženu Klaus porazil.

Volba hlavy státu sice proběhne až počátkem příštího roku. Podle politologů ale oficiální kampaň začne už co nevidět. Dá se tak očekávat, že ČSSD bude chtít představit kandidáta brzy.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz