Zpravodajství

Úřad zveřejnil osobní údaje, teď mu hrozí mnohamilionová pokuta

Úřad zveřejnil osobní údaje, teď mu hrozí mnohamilionová pokuta

Obyvatelé Brna, kteří žádali od tamějších úředníků nějaké informace, jsou zděšeni. Úřad části Brno-střed totiž na svých internetových stránkách zveřejnil jejich osobní údaje. To podle právníků odporuje našim zákonům.


Na oficiálních webových stránkách úřadu městské části Brno-střed si až do dnešního dne mohl každý návštěvník anonymně zjistit jméno, přesnou adresu a dokonce datum narození nebo rodné číslo těch, kteří žádali úředníky o poskytnutí informací.

Stovky lidí měly přístup k osobním údajům

Osobní údaje žadatelů byly na internetu od konce loňského roku a za tu dobu si je prohlédlo více než 1300 anonymních návštěvníků. Zveřejnit poskytnuté informace po internetu nám přikazuje zákon o svobodném přístupu k informacím, tvrdí úřad.

Osobní údaje na webu lze lehce zneužít

Pouze na základě tohoto zákona není městská část Brno-střed oprávněna uveřejnit údaj, podle kterého je možné identifikovat osobu, oponuje právní názor. Údaje o místě bydliště a rodném čísle jsou totiž lehce zneužitelné. "Mohli by se (pachatelé) třeba pokusit zfalšovat údaje na nějaké úvěrové smlouvy," říká jedna z námi oslovených advokátek.

Úřadu teď hrozí až pětimilionová pokuta

Starosta městské části už slíbil, že internetové stránky nechá předělat. A skutečně. Krátce po natáčení naší reportáže správci sítě všechny údaje smazali. Úřad pro ochranu osobních údajů může i přesto udělit pokutu až do výše pěti milionů korun.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz