Zpravodajství

Ředitelé psychiatrických léčeben chtějí zaplatit výlohy za chovance

Ředitelé psychiatrických léčeben chtějí zaplatit výlohy za chovance
Zdroj: TV Nova

Ředitelé psychiatrických léčeben chtějí miliony korun od Ministerstva spravedlnosti. Tvrdí, že právě tento resort by měl plně hradit péči o všechny pacienty, kterým soudy nařídí ochrannou léčbu. V současnosti na ně jen částečně přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta návrh léčeben podporuje, protože jí ušetří peníze. Mnohem méně se ale zamlouvá Ministerstvu spravedlnosti.

Toxikoman Václav je v Psychiatrické léčebně v Bohnicích už čtvrtý měsíc. Pod vlivem drog napadl policistu. Soud mu nařídil ochrannou léčbu. Prvních 14 dní nemůžete mít kontakt s rodinou, s přítelkyní nebo s kýmkoliv.

 

Jeden den jeho pobytu v léčebně stojí 1500 korun. Tisícikorunou přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna, zbytek doplácí léčebna. Ředitelé léčeben teď říkají, že léčbu, která je nařízena soudem, by měla být placena ze zdravotního pojištění.

Ochrannou léčbu ať už u toxikomanů, alkoholiků, schizofreniků nebo sexuálních deviantů by mělo hradit Ministerstvo spravedlnosti, tvrdí ředitelé psychiatrických léčeben. Dnes jednali s vedením VZP. Všeobecná zdravotní pojišťovna podle svého vyjádření psychiatry v této snaze maximálně podporuje.

"Ve chvíli, kdy ministerstvo spravedlnosti nespravuje takovéto ústavy, není podle mého názoru důvod, aby jim posílalo peníze," říká ministr spravedlnosti. Ve sporu jde přitom o vysokou částku. Pohybuje se totiž v rozmezí od 100 do 200 milionů korun.

Ministerstvo dodává: "Připravujeme detenční ústavy pro 200 lidí s nařízenou ochrannou léčbou. Jenže podle statistik jich u nás soudy pošlou ročně do léčeben až třikrát víc. Prosadit změnu zákona nebude jednoduché. Ředitelé psychiatrických léčeben ale věří, že se to podaří nejpozději do začátku roku 2009.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz