Zpravodajství

Dostatečná hygiena na žloutenku nestačí

Dostatečná hygiena na žloutenku nestačí

Češi si mylně myslí, že před žloutenkou je ochrání dodržování hygieny.Vycházejí totiž z toho, že se jí říká nemoc špinavých rukou. Varují před tím lékaři, podle kterých například proti hepatitidě A není chráněno přes milion dětí a většina dospělých.

Zdroj: TV Nova

Počet jejích případů přitom v roce 2005 stoupl na pětinásobek předchozího roku. Příznaky žloutenky typu A se mnohdy nemusejí projevit. Na jeden hlášený případ nemoci tak připadá podle odhadu odborníků čtyři až deset nehlášených onemocnění. Lékaři proto radí očkování.

Ode dneška až do konce května mohou rodiče získat vakcínu pro své děti v rámci preventivní vakcinační kampaně s dvacetiprocentní slevou. Informace najdou na internetové adrese www.zloutenky.cz.
Podle údajů na webu stoupl v roce 2005 počet případů hepatitidy A oproti předchozímu roku na pětinásobek - až na 322 onemocnění.

Loni byl zaznamenán mírný pokles, hygienici přesto doporučují očkování. Příznaky hepatitidy A se totiž mnohdy nemusejí projevit. Na jeden hlášený případ nemoci tak připadá podle odhadu epidemiologů čtyři až deset nehlášených onemocnění.

"Nejrozumnější je očkovat děti právě na jaře. Rodiče pak vědí, že jejich potomci jsou chráněni během letních prázdnin při pobytech v dětských táborech a před nástupem do školek a škol," sdělila dětská lékařka z pražské polikliniky Budějovická Iveta Zmeškalová.

Vakcína po slevě vyjde na 700 korun. Pro dlouhodobou imunitu je potřeba šest až 12 měsíců po první dávce přeočkování. Většina zdravotních pojišťoven na vakcínu přispívá.

Odborníci na webu radí dospělým očkování proti hepatitidě B. Plošná vakcinace dětí a dospívajících začala v roce 2001. Mezi nejrizikovější ale patří lidé v aktivním věku mezi 25 až 45 lety. Velké riziko nákazy mají i cestovatelé, lidé střídající sexuální partnery, zdravotníci a narkomani, kteří si drogy píchají do žíly.

Hepatitida B je příčinou až 80 procent případů rakoviny jater. Virus se šíří tělními tekutinami a je stokrát nakažlivější nežli HIV. Nákaza hrozí při společném užívání zubního kartáčku či holicího strojku.

V rámci preventivní akce Žluté týdny budou rozdávat týmy pro osvětu spolu s odbornými lékaři kupony na speciální slevu na očkování kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A a B. Od 20. do 23. března navštíví Kladno, Hradec Králové a Olomouc, v průběhu května pak další zhruba desítku měst. Jejich seznam je na webu.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz