Zpravodajství

Bursík zapomněl požádat Brusel o peníze na kanalizaci

Bursík zapomněl požádat Brusel o peníze na kanalizaci
Zdroj: TV Nova

Pořádná nejistota teď vládne na radnicích řady měst. Postaral se o to ministr životního prostředí Bursík. Nestihl Evropské unii poslat včas žádosti o miliardové dotace na výstavbu kanalizací a čističek vody. Závazný termín byl 28. února. Martin Bursík ale doklady odeslal o den později. Radnice se teď bojí, aby kvůli tomu o potřebné miliardy nepřišly a nemusely Brusel zdlouhavě žádat znovu.

Kladno, Ostrava, Hradec Králové nebo Zlínsko - tady všude čekají na evropské peníze. Sami těžko zvládnou postavit novou kanalizaci a čističky vody, jak to unie požaduje.

Není tak divu, že na mnohých radnicích teď mají krušné chvíle. Zatrnulo jim, když zjistili, že ministr Bursík poslal jejich žádosti o peníze z unijních fondů pozdě. Přihlášky se uzavíraly 28. února, on tak ale učinil až 1. března.

Ministerstvo v pátek oficiálně přiznalo, že skutečně došlo ke skluzu.
Opozice to ale vidi jinak. Podle ní jde o vážné selhání. "To může stát města obrovské peníze. Bursík by se místo politikaření měl věnovat svému resortu," řekl TV Nova šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Bursík byl v pátek zaneprázdněný, takže se k věci nemohl vyjádřit. Jeho podřízení ho ale hájili. Prý byl velmi zaneprázděný.

O tom, že je situace vážná, ale svědčí i to, že se o vše zajímají i další resorty. Podle našich informací se vládní úředníci snaží celou záležitost co nejdříve vyžehlit. Znalci unijních poměrů říkají, že šance jsou tak 1:1. Varují, že často jsou bruselští úředníci v dodržování termínů neoblomní.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz