Zpravodajství

Bursík zapomněl požádat Brusel o peníze na kanalizaci

Bursík zapomněl požádat Brusel o peníze na kanalizaci
Zdroj: TV Nova

Pořádná nejistota teď vládne na radnicích řady měst. Postaral se o to ministr životního prostředí Bursík. Nestihl Evropské unii poslat včas žádosti o miliardové dotace na výstavbu kanalizací a čističek vody. Závazný termín byl 28. února. Martin Bursík ale doklady odeslal o den později. Radnice se teď bojí, aby kvůli tomu o potřebné miliardy nepřišly a nemusely Brusel zdlouhavě žádat znovu.

Kladno, Ostrava, Hradec Králové nebo Zlínsko - tady všude čekají na evropské peníze. Sami těžko zvládnou postavit novou kanalizaci a čističky vody, jak to unie požaduje.

Není tak divu, že na mnohých radnicích teď mají krušné chvíle. Zatrnulo jim, když zjistili, že ministr Bursík poslal jejich žádosti o peníze z unijních fondů pozdě. Přihlášky se uzavíraly 28. února, on tak ale učinil až 1. března.

Ministerstvo v pátek oficiálně přiznalo, že skutečně došlo ke skluzu.
Opozice to ale vidi jinak. Podle ní jde o vážné selhání. "To může stát města obrovské peníze. Bursík by se místo politikaření měl věnovat svému resortu," řekl TV Nova šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Bursík byl v pátek zaneprázdněný, takže se k věci nemohl vyjádřit. Jeho podřízení ho ale hájili. Prý byl velmi zaneprázděný.

O tom, že je situace vážná, ale svědčí i to, že se o vše zajímají i další resorty. Podle našich informací se vládní úředníci snaží celou záležitost co nejdříve vyžehlit. Znalci unijních poměrů říkají, že šance jsou tak 1:1. Varují, že často jsou bruselští úředníci v dodržování termínů neoblomní.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz