Zpravodajství

Lupiči ukradli 200 tisíc ve stravenkách, chtěli ale peníze

Lupiči ukradli 200 tisíc ve stravenkách, chtěli ale peníze
Zdroj: TV Nova

V Praze došlo k dalšímu přepadení. Trojice mužů uloupila dopoledne ve Strašnicích z vozu bezpečnostní agentury Fenix 200 tisíc korun. Lupiči však neměli příliš velké štěstí. Většina ukradené částky byla totiž ve stravenkách.

Pracovníci bezpečnostní agentury celé dopoledne rozváželi po Praze peníze do soukromých firem. Měli před sebou ještě několik zastávek. Jedna z posledních byla ve Strašnické centrále firmy Oriflame. A tady se to stalo. Lupiči vytáhli na pracovníky agentury pistole.

Loupežné přepadení naplánovali tři maskovaní a ozbrojení pachatelé

Lupiči po přepadení odjeli i s autem bezpečnostní agentury o pár bloku dál, kde ho nechali stát. Až tady policisté zjistili, co všechno lupiči ukradli. Z auta zmizely věci v hodnotě dvou set tisíc korun. Byly mezi nimi nejen peníze, ale především stravenky. Z místa pak pachatelé ujeli připraveným autem. Podle policie se jednalo o stříbrné audi.

Uloupili "jen" stravenky 

Dobře připravená loupež nakonec skončila velkým zklamáním. Místo hromady peněz, měli lupiči "jen" hromadu stravenek. To asi lupiči nečekali. Pokud teď budou chtít stravenkami někde v obchodě platit, policie se to během malé chvíle dozví. Jejich dopadení je tedy jen otázkou času.

Rekordní a kuriózní loupeže ve světě

Guinnessova kniha rekordů považuje za největší loupež peněz londýnskou akci z května 1990, kdy byl v britské metropoli vyloupen bankovní vůz přepravující státovky, pokladní poukázky a depozitní certifikáty v hodnotě 525,6 milionu dolarů.

Ještě větším "úlovkem" pak byl odvoz hotovosti v hodnotě asi miliardy dolarů synem Saddáma Husajna Kusajem z irácké centrální banky v březnu 2003.

V čele žebříčku "klasických" krádeží peněz v hotovosti je od loňského února loupež v britském městečku Tonbridge, kdy se zlodějům povedlo získat 53 milionů liber. Údajný mozek loupeže Lee Murray (29) byl zatčen loni v červnu v Maroku a o jeho vydání do Británie se dosud jedná. Brit Murray, který má marockého otce, je místní policií obviněn ze zločinného spolčování a nelegálního držení kokainu a cizí měny. Ve středu 7. února by s ním měl v marockém Salé začít proces.

Výběr největších loupeží peněz v posledních letech ve světě:

Červenec 1987 - Ze spořitelny v Knightsbridge v centru Londýna bylo zcizeno 40 milionů liber (suma by díky inflaci odpovídala v roce 2006 asi částce 63,6 milionu liber, což je zhruba 2,7 miliardy korun). Vyšetřování nakonec polici přivedlo na stopu Itala Valeria Vicceie, který byl spolu s dalšími spolupachateli zatčen 12. srpna 1987.

Prosinec 1992 - Ve filiálce Banque de France v Toulonu ukradli zloději 160 milionů franků (23,7 milionu dolarů). Do února příštího roku zatkla francouzská policie 19 podezřelých.

Prosinec 1996 - Argentinskou "loupež století" uskutečnilo šest falešných policistů, kteří se v Buenos Aires zmocnili částky rovnající se 18 milionům dolarů.

Září 1997 - Rekordní sumy přes 53 miliónů švýcarských franků (35 milionů dolarů) se zmocnilo pět ozbrojených lupičů na jedné curyšské poště.

Září 1997 - Největší loupež hotovosti v dějinách USA spáchal údajně Allen Pace, když se svými kumpány přepadl kancelář firmy Dunbar Armored Company provozující přepravu peněz. Lupiči si tak přišli na 18,9 milionu dolarů. Pace byl v roce 2001 odsouzen k 24 letům vězení.

Srpen 2000 - Ozbrojenci v uniformách provedli na letišti v Asunciónu dosud největší loupež v dějinách Paraguaye. Při akci se zmocnili sedmi pytlů obsahujících 11,1 milionu dolarů.

Prosinec 2004 - V bance v severoirském Belfastu se lupiči zmocnili 26,5 milionu liber (asi 1,1 miliardy Kč). Z loupeže byl rok poté obviněn bankovní úředník Chris Ward (24). Nepotvrdily se tak spekulace, že za akcí stojí příslušníci Irské republikánské armády (IRA).

Srpen 2005 - Lupiči se pod zemí prokopali do banky v brazilském městě Fortaleza a ukořistili zde 164 milionů realů v hotovosti (asi 41,2 milionu liber; téměř 1,8 miliardy korun). Policie postupně zatkla většinu členů bandy i s částí lupu.

Únor 2006 - Z překladního objektu firmy na přepravu peněz Securitas v městečku Tonbridge v Kentu zmizelo 53 milionů liber (zhruba 2,2 miliardy korun). Z ozbrojené loupeže a únosu bylo během roku obviněno 11 osob, se kterými by měl začít v Londýně soud 16. dubna. Údajný mozek zločinu Lee Murray sedí ve vězení v Maroku a o jeho vydání britské úřady usilují.

Březen 2006 - Skupina ozbrojených jihoafrických lupičů ukradla z letadla na johannesburském letišti v přepočtu asi 16,5 milionu dolarů (přes 360 milionů korun).

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz