Zpravodajství

Euroklíč pomůže handicapovaným ulehčit život

Vládní úředníci chtějí vzkřísit projekt takzvaných euroklíčů. Jde o univerzální pomůcku, díky které si mohou vozíčkaři odemknout toalety a výtahy téměř v celé Evropě. Klíče jsou ale drahé a tak se u nás zatím neujaly. Teď je chtějí úředníci zařadit mezi pomůcky, na které postiženým lidem přispívá stát. Uvažuje se i o tom, že by ve většině nových veřejných budov byly eurozámky povinnou výbavou.

Tomáš Dvořák z Ostravy skončil po úrazu na vozíku. Dnes jsme byli s kamerou při tom, když ve městě potřeboval na toaletu. Stejně jako jindy neuspěl. "Musí se dojít k servírce a než ji najdu, tak už to často nepotřebuji, už je po všem," říká pan Dvořák. Podle něj by byly řešením takzvané euroklíče, které jsou univerzální pro celou Evropu.

 

Jediným klíčem si totiž může vozíčkář otevřít toaletu na rakouské benzínce, výtah na švýcarském nádraží nebo plošinu v německém metru. Klíč k eurozámku, který chrání tato místa před vandaly a narkomany, stojí zhruba 300 korun.

Není ale jisté, jestli by byli sociálně slabí schopní tuto částku zaplatit. Proto chtějí vládní úředníci zařadit euroklíč mezi dotované pomůcky, kam patří třeba slepecké hodinky nebo telefon pro neslyšící. Klíč by se pak měl stát kompenzační pomůckou. Je věcí jednání, do jaké výše to bude kompenzováno.

Očekává se, že euroklíče by společně s vozíčkáři mělo přibližně padesát tisíc uživatelů. Eurozámků je u nás zatím asi 30. Novela vyhlášky by z nich měla udělat povinnou výbavu zejména v nově postavených veřejných budovách.

S eurozámky počítají i České dráhy, a to na stovkách míst, kde vozíčkářům nepomůže stálá služba. A to především na nádražích a zastávkách, které jsou personálně neobsazeny.

Už zítra mají o projektu jednat zástupci vlády se zdravotně postiženými a představiteli Středočeského kraje. Euroklíče by se podle úředníků měly v novele vyhlášky objevit do konce roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz