Zpravodajství

Euroklíč pomůže handicapovaným ulehčit život

Vládní úředníci chtějí vzkřísit projekt takzvaných euroklíčů. Jde o univerzální pomůcku, díky které si mohou vozíčkaři odemknout toalety a výtahy téměř v celé Evropě. Klíče jsou ale drahé a tak se u nás zatím neujaly. Teď je chtějí úředníci zařadit mezi pomůcky, na které postiženým lidem přispívá stát. Uvažuje se i o tom, že by ve většině nových veřejných budov byly eurozámky povinnou výbavou.

Tomáš Dvořák z Ostravy skončil po úrazu na vozíku. Dnes jsme byli s kamerou při tom, když ve městě potřeboval na toaletu. Stejně jako jindy neuspěl. "Musí se dojít k servírce a než ji najdu, tak už to často nepotřebuji, už je po všem," říká pan Dvořák. Podle něj by byly řešením takzvané euroklíče, které jsou univerzální pro celou Evropu.

 

Jediným klíčem si totiž může vozíčkář otevřít toaletu na rakouské benzínce, výtah na švýcarském nádraží nebo plošinu v německém metru. Klíč k eurozámku, který chrání tato místa před vandaly a narkomany, stojí zhruba 300 korun.

Není ale jisté, jestli by byli sociálně slabí schopní tuto částku zaplatit. Proto chtějí vládní úředníci zařadit euroklíč mezi dotované pomůcky, kam patří třeba slepecké hodinky nebo telefon pro neslyšící. Klíč by se pak měl stát kompenzační pomůckou. Je věcí jednání, do jaké výše to bude kompenzováno.

Očekává se, že euroklíče by společně s vozíčkáři mělo přibližně padesát tisíc uživatelů. Eurozámků je u nás zatím asi 30. Novela vyhlášky by z nich měla udělat povinnou výbavu zejména v nově postavených veřejných budovách.

S eurozámky počítají i České dráhy, a to na stovkách míst, kde vozíčkářům nepomůže stálá služba. A to především na nádražích a zastávkách, které jsou personálně neobsazeny.

Už zítra mají o projektu jednat zástupci vlády se zdravotně postiženými a představiteli Středočeského kraje. Euroklíče by se podle úředníků měly v novele vyhlášky objevit do konce roku.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz