Zpravodajství

Spor o granty: zástupci pražských divadel znovu kritizovali magistrát

Spor o granty: zástupci pražských divadel znovu kritizovali magistrát
Zdroj: TV Nova

Způsob, jak jsou rozdělovány granty v oblasti kultury, opět kritizovali zástupci některých pražských soukromých scén. Na tiskové konferenci dnes uvedli, že systém rozdělování peněžních dotací považují za nespravedlivý, nepřehledný a nekontrolovatelný. Členové grantové komise magistrátu podle nich rozhodují subjektivně, osobní a lobbistické zájmy vítězí nad původní myšlenkou Rovná šance pro všechny.

"Jde nám o jasná pravidla hry, současná kritéria nepřihlížejí například k tomu, jak hospodárně ta či ona scéna s veřejnými penězi zachází. Komise by měla své rozhodnutí zdůvodnit a nést za ně odpovědnost," řekl například Petr Kratochvíl z Divadla Ta Fantastika.

"Obklopuje nás Bratrstvo kočičí pracky. Braňme se tomu, že co je soukromé, je podezřelé a nepoctivé," zdůraznil Jan Hrušínský z Divadla na Jezerce. Upozornil na to, že jeho scéna z pouhého příjmu na vstupném odvedla na daních jen za loňský rok více než jeden milion korun, což byla výše grantu, který od státu dostala.

Podle Hany Gregorové z Divadla Radka Brzobohatého "kamarádi rozdělili kamarádům". Kritizovala neujasněnost pravidel, systém bez zpětné vazby, kdy mnohamilionové částky mizí v divadlech, která se drží nad vodou právě jen díky dotacím. "Nerveme se o prachy, rveme se o rovné podmínky na trhu, kde panuje diskriminace," charakterizoval stav Janek Ledecký z Divadla Kalich. Podle něj by změna členů komise nic nevyřešila. "Chceme dosáhnout změn systému," uvedl.

Radní pro kulturu Milan Richter (ODS) koncem února uvedl, že s výsledkem rozdělení grantů není "úplně spokojen", a zdůraznil nutnost najít řešení, aby byl systém spravedlivější. Ve třináctičlenné magistrátní komisi je sedm představitelů města a šest odborníků a zástupců kulturní fronty, nominovaných uměleckou obcí.

"Jejich rozhodování je ale mnohdy demotivující," soudí Richter. Očekává, že se rozvine široká diskuse, z níž by mohly vzejít návrhy řešení. S řediteli divadel a muzeí a držiteli významných grantů se dnes odpoledne setká v rezidenci primátora.

Na dotaz ČTK, jaké budou další kroky, Hrušínský odpověděl, že kritéria by neměli nastavovat ti, kteří o granty sami žádají, nicméně společná představa existuje. Nemyslí si, že pražský magistrát dává na kulturu málo peněz. "Možná až příliš, ale jde jen o způsob jejich rozdělování," dodal.

"Byli jsme hozeni do pytle komerce a bulváru," řekl zástupce Divadla Kalich Michal Kocourek, který musel před grantovou komisí během pěti minut obhájit sedmiletou tvorbu této scény a plány do budoucna. "Komerční je i Národní divadlo, protože prodává vstupenky," poznamenal Kratochvíl, podle něhož může docházet ke korupci.

Ve společném stanovisku se účastníci tiskové konference vyslovili pro nastavení spravedlivých, transparentních a kontrolovatelných pravidel hry. Upozornili, že rozhodnutím grantové komise strádá i hudba. Například festival Opera 2007, jehož osmý ročník tu od pátku představí jedenáct mimopražských scén a je výrazně nekomerční, vždy grant získal. "Letos jsme nedostali nic i přesto, že záštitu převzal primátor Pavel Bém," uvedla mluvčí festivalu Radmila Hrdinová.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz