Zpravodajství

Country legenda Kris Kristofferson již zítra v Praze

Vůbec poprvé zítra v České republice vystoupí legendární country zpěvák, muzikant a herec Kris Kristofferson. Zítřejší koncert se uskuteční v rámci jeho evropského turné This Old Road Tour 2007, při němž představí svou stejnojmennou desku, která vyšla loni po dlouhých jedenácti letech.

Kris Kristofferson se narodil 22. června 1936 v texaském městečku Brownsville na americko-mexické hranici. Možná i proto uměl malý Kris dříve španělsky než anglicky. Po střední škole začal se studiem literatury na vysoké škole nejdříve v Kalifornii, později se díky stipendiu dostal na Oxford, z něhož po roce utekl. Už tehdy začal psát své první texty a povídky.

Několik let byl příslušníkem americké armády, díky níž se dostal zpět do Evropy. Tehdy Kriss začal zpívat v německých hudebních klubech. Po skončení vojenské služby přesídlil do centra country, do Nashvillu. Ze začátku se mu moc nedařilo, a tak zakotvil jako vrátný a uklízeč. A právě v tomto zaměstnání ho zastihl jeho první úspěch. Rokenrolová legenda, zpěvák Jerry Lee Lewis, se totiž rozhodla nahrát jednu z Krisových písní (Once More With Feeling). V této době získal Kris také dalšího nadšeného zastánce své tvorby v podobě legendárního countrymana Johnnyho Cashe, který měl na pozdějším Krisově úspěchu nemalý podíl. Kris psal a skládal a jiní tyto písně zpívali. Krisova hvězda začala prudce stoupat.

Rok 1973 byl pro Kristoffersona významný i v soukromém životě, když se oženil se zpěvačkou Ritou Coolidge, se kterou v následujících letech nahrál tři společná alba. Krisova albová produkce však v posluchačském hodnocení naprosto propadla, a tak se Kris rozhodl zaměřit své umělecké aktivity hlavně směrem ke stříbrnému plátnu. Objevil se v řadě méně či více slavných filmových rolí.

Ačkoliv se Kris i nadále soustředil na svoji filmovou kariéru, dokázal se v několika projektech vrátit i zpátky do oblasti country music. V roce 1985 se Kris zúčastnil společného „psaneckého" projektu Highwayman čtveřice Cash - Nelson - Jennings - Kristofferson. Titulní píseň tohoto projektu dostala Krisovo jméno opět na vrchol country hitparády a zároveň mu pomohla získat exklusivní smlouvu s hudebním vydavatelstvím, pro něž v roce 1990 nahrál album Third World Warrior. Na něm formuloval své radikální politické názory. V poslední době zvýšil Kris svoji koncertní činnost a velmi často se objevuje i jako host koncertních show svých pěveckých kolegů (např. v roce 1992 byl hostem koncertu na počest písničkáře Boba Dylana). V roce 1995 se Kris opět vrátil do nahrávacích studií, aby zde natočil úspěšné album A Moment Of Forever. Od té doby čekali jeho fanoušci na další hudební počin. Kris se v té době věnoval především filmu, i v Česku ho jeho obdivovatelé mohli spatřit např. při natáčení kultovních hororů Blade.

Po dlouhých 11 letech vydává v roce 2006 Kris Kristofferson nové album This Old Road. Nejen písně z něj, ale i své největší hity představí zítra, 8. března 2007 v pražském Kongresovém centru.

10:15

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz