Zpravodajství

Města rizikově obchodují na burzách

Česká národní banka vydala velmi vážné varování pro magistráty a radnice, které se své peníze snaží rozmnožit obchody na akciové burze. Banka tvrdí, že se stále častěji zástupci měst pouštějí s obecními penězi do obchodů, kde hrozí obrovské riziko ztráty. Některá města přitom investují na kapitálových trzích stovky milionů korun.


Podle odborníků radnice obchodují na kapitálových trzích stále víc. Jenže začaly peníze dávat i tam, kde o ně mohou snadno přijít.

"Stále častěji do rizikových produktů, které mohou znamenat vyšší výnos, ale i potencionálně vyšší ztrátu pro obec," říkají představitelé České národní banky. 

Obecních peněz se přitom v těchto obchodech netočí vůbec málo. "Odhady se pohybují kolem několika miliard v rámci celého trhu," uvádějí zástupci burzy. Jenže řada magistrátů nemá často o nebezpečí takových obchodů informace.

Zdroj: TV Nova

Pro ty, kteří trhu moc nerozumějí, jsou přitom rizika obrovská. "Například pražská burza během posledních dnů února ztratila úplně všechno co získala během prvních měsíců roku," říká analytička Markéta Šichtařová. ČNB proto rozeslala obcím dopis,ve kterém se jim snaží rizika takového obchodování vysvětlit.

Některá města po jeho přečtení obchodování omezují, jiná věří, že mají vše pod kontrolou. Podle makléřů navíc města z neznalosti často nemají rizikovější obchody zabezpečeny tak, jak by mít mohla.

Burza cenných papírů proto zvažuje zavedení takzvané minimální meze, pod kterou by zabezpečení podobných obchodů nemělo klesnout.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz