Zpravodajství

Z převrácené cisterny vytékala do okolí nafta

Z převrácené cisterny vytékala do okolí nafta

Cisterna, která vezla zásoby nafty, se v podvečer převrhla v obci Černý Vůl u Prahy. Z proražené nádrže začala okamžitě unikat nafta do okolí. Silnice bude zřejmě až do večera uzavřena. Obyvatelé obce se bojí o vodu ve svých studních, které by mohly být vyteklou naftou kontaminovány.

Zdroj: TV Nova

Řidič cisterny jel pravděpodobně příliš rychle a v zatáčce těžký vůz už nezvládl. Místní tvrdí, že to rozhodně není náhoda. Na podobné řidiče už si několikrát stěžovali.

Vytékající naftu hasiči začali zasypávat sorbenty, aby látka neunikla do širokého okolí. Snadné to ale nebylo, nafta se přese všechno dostala do Unětického potoka - zahradit jí cestu se podařilo až v Roztokách u Prahy.

Lidé mají strach o pitnou vodu

Mezi hasiči a místními to chvilkami skutečně jiskřilo - někdy až výbušně. "Nikdo nám neřekl, kdy nám přijdou zkontrolovat studny. Bojíme se o kvalitu vody," říká rozhořčeně jeden místní obyvatel. Podle něj již dříve upozorňovali na podemletost cesty, po které jezdí denně mnoho kamionů.

"Tato havárie je vyjímečná. Nafta se však zatím drží na povrchu, nepronikla do spodních vod," uvedl starosta Vladimír Vytiskal.

Hasiči zůstali na místě pozdě do noci, zda nakonec nafta neunikla až do Vltavy zatím není jasné. 

Silnice do večera zavřena

Silnice v obci Černý Vůl bude uzavřena minimálně do čtvrtečních 19:00, řekl dnes mluvčí policie Prahy-západ Jaroslav Vokáč. Látka vytekla na silnici a následně do Únětického potoka. Zbytky ropných látek pracovníci firmy Dekonta stále odstraňují.

Nehoda se stala ve středu před 16:00. Cisterna převážela 38 metrů krychlových nafty, z nichž vytekla méně než polovina. Odčerpat zbytek ropných látek z havarovaného vozu a postavit ho na kola se hasičům podařilo v 01:00. O šest hodin později ukončili činnost na místě, řekl  mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.

U ústí Únětického potoka do Vltavy nechali hasiči ještě z preventivních důvodů jednu nornou stěnu. Původně jich na zhruba čtyřkilometrovém úseku rozmístili devět.

Nafta znečistila zeminu a potok

Ekologická škoda zatím vyčíslena nebyla, řekla Markéta Fialová z odboru životního prostředí městského úřadu v Černošicích, pod nějž Černý Vůl spadá.

"Nafty bylo poměrně hodně, byla znečištěna zemina v okolí komunikace a ropné látky se dostaly do potoka. Zatím jsme ale nenašli žádnou uhynulou rybu," dodala. Odstranění následků havárie bude podle ní dlouhodobou záležitostí. Jak dlouho potrvá, nedokázala odhadnout.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz