Zpravodajství

U Nažidel si připomenuli výročí nehody, při níž zemřelo 19 lidí

U Nažidel si připomenuli výročí nehody, při níž zemřelo 19 lidí

Ve čtvrtek jsou to právě čtyři roky, kdy se u jihočeských Nažidel stala tragická nehoda. Ve dvoupatrovém autobusu tehdy zahynulo 19 lidí. Pozůstalí obětí usilují o to, aby byl na místě neštěstí pomník. Připomněli si výročí tragické události.

Zdroj: TV Nova

U symbolického kříže a cedulky s fotografiemi zesnulých položilo 18 lidí květy a zapálilo svíčky. Na louce, na kterou se v březnu 2003 převrátil dvoupatrový neoplan, by ještě letos měl vzniknou pomník, jenž bude nešťastnou událost připomínat.

Stavební úřad v Kaplici vydá stavební povolení zřejmě příští týden, řekl dnes novinářům Josef Pudil z občanského sdružení Nažidla 2003. Dodal, že stavební práce začnou, jakmile úpravy terénu dovolí počasí. "Je to kruh o průměru 12 metrů, který bude upravený. A na tom kruhu bude usazených 20 žulových valounů, zhruba tunových," uvedl Pudil. Počet kamenů připomene počet obětí nehody, dvacátý člověk zemřel na následky havárie předloni.

S policií a Ředitelstvím silnic a dálnic se sdružení domluvilo, že z nebezpečného úseku silnice nevznikne k pomníku sjezd pro automobily. "Vozidla se budou odstavovat u toho domku na horizontu. Tam máme i souhlas majitele pozemku," doplnil Pudil. Přestože podle něj nehodě policisté hovořili o bezpečnostních opatřeních u nebezpečného místa, za čtyři roky se nic nezměnilo.

Smutek zůstává

Pro pozůstalé je i s odstupem několika let tragédie stále živá, mnozí přišli před čtyřmi roky u Nažidel téměř o celou rodinu. "Momentálně se mi to dnes úplně vrátilo zpět jako každým rokem, ale čas postupně mírní bolest a je to trochu snesitelnější," řekla Alena Drobná, jíž u Nažidel zemřela sedmnáctiletá dcera Štěpánka.

Účastníky nehody byli převážně mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, kteří se vraceli z rakouských Alp. Krátce po přejetí českých hranic se autobus zřítil ze sedmimetrového svahu. Řidiče autobusu odsoudil Českobudějovický krajský soud na osm let odnětí svobody a na deset let mu zakázal řídit motorová vozidla. Podle soudu jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. 

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz