Zpravodajství

Kdo nechválil, ten se smál aneb Svěráci jsou v kinech - fotogalerie

Film, kterému zpočátku osud nepřál, na slavnostní premiéře zhlédli první diváci. Kinosály zpočátku napjatě a téměř nehlasně sledovaly plátno, s blížícím se koncem se ale zvyšovala intenzita smíchu. Na následném večírku se diváci z řad umělců, politiků i podnikatelů opakovaně vracely k jednotlivým scénám, smáli se a tipovali, které věty zlidoví. Kritika jakoby ten večer neexistovala.


Duo Svěráků má vzácný dar točit krásné české filmy s citlivou duší. Možná proto se na jejich nová dílka čeká netrpělivě a humbuk, který se pak okolo jejich dítka vždy strhne, je úměrný umu obou pánů. Snímek Vratné lahve, který vznikl za podpory TV Nova, je od středy v kinech.

Citlivý humor versus nekompromisní, ale hřejivé stáří
Premiéru provázely všudypřítomné přepravky od piva a hosté přímo u vchodu fasovali zlatavý mok. Sály se otřásaly smíchy, přestože "Lahve" nelze zařadit mezi klasické komedie nabité třeskutými vtipy. Lehký a inteligentní humor provází hořké momenty. Zdeněk Svěrák do scénáře s noblesou sobě vlastní vložil trápení stárnoucího učitele, který hodlá svou vitalitu ještě využít. Moudré stáří v podání Svěrákových tak přináší trpké chvilky servírované s hřejivým nadhledem.

Zelené lahve mají růžové vyhlídky
Kino i následný večírek se zaplnily mnoha známými tvářemi. Na pražských Příkopech byste potkali Miroslava Ondříčka se synem Davidem, předsedu Strany zelených Martina Bursíka nebo režiséra Petra Vachlera. Ten prohlásil, že doufá, že do konce roku vznikne řada daších takto krásných snímků, které by se za rok mohly pustit se Svěráky do klání o České lvy. Úspěch na festivalech filmu přisoudil Jiří Bartoška a dodal, že chce "Lahve" do Karlových Varů. Na závěr večera připil Zdeněk Svěrák filmu i tvůrcům na zdraví. To ale už uvidíte v naší reportáži, kterou v těchto chvílích připravujeme.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz