Zpravodajství

Po šesti letech nová Suzanne Vega

Od vydání poslední desky, kterou tato americká „folk-popová“ zpěvačka vydala, uplyne bezmála již šest let. Nové album je tedy nejen jejími fanoušky velice očekávané. Dobrá zpráva se nabízí. V lednu bylo dokončeno, ponese název Beauty And Crime a u nás vyjde začátkem června.

Všech jedenáct skladeb, které se na desce Beauty And Crime objeví, si Suzanne složila sama. Na aranžmá desky a produkci se podílel její dobrý rodinný přítel a zároveň kolega z branže, jehož jméno tají. Pilotní singl prozatím není přesně stanoven, ale sází se na skladbu „New York Is a Woman".

Suzanne Vega se narodila 11. července 1959 v Santa Monice v Kalifornii. Po rozvodu rodičů se s matkou (jazzovou kytaristkou) a jejím novým manželem (novelistou Edem Vegou) přestěhovali na Manhattan, kde Suzanne vyrůstala v sousedství drsného Harlemu.
Když v jedenácti začala hrát na kytaru, našla se v poetice textů Boba Dylana a Leonarda Cohena. Ve čtrnácti začala skládat a získávat zkušenosti s hraním v kavárnách a na malých folkových festivalech. V roce 1979 Suzanne poprvé navštívila koncert Lou Reeda, kterým byla doslova unešena. Reed znal z vlastní zkušenosti, co je to žít v ohromném New Yorku. V jeho textech bylo však tolik poezie a literárnosti. Tohle Suzanne celou dobu hledala, až našla.

Suzanne svou první desku nazvanou Adabbo vydala v roce 1983. O dva roky později vychází eponymní deska Suzanne Vega, která byla  vřele přijata jak kritikou, tak i fanoušky. V USA i Británii se toto album stalo platinové. O další dva roky později následuje album Solitude Standing, jemuž vévodila píseň Luka a Tom's Diner.
Devadesátá léta byla, co se Suzzaniných desek týče, méně úspěšná. V té době vyšla alba Days Of Open Hand, 99,9 °F, živák In Concert a v roce 1996 pak album Nine Objects Of Desire.

Suzzane také napsala knihu a vydala několik sbírek poezie a písňových textů. V roce 1999 jí vyšlo vůbec nejlepší retrospektivní album Tried And True. Zlom přichází v roce 2001, kdy na svět přišla deska Songs In Red And Gray, která se svou kvalitou řadí po bok alb Suzzane Vega a Solitude Standing. Doufejme, že její zatím poslední řadovka, která je avizována na červen, bude v této linii pokračovat.

EMI

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz