Zpravodajství

V obci stále bojují s následky ekologické havárie

V obci stále bojují s následky ekologické havárie
Zdroj: TV Nova

V obci Černý vůl už třetí den pokračuje odklízení ekologické havárie. Ve středu večer se tu uprostřed vesnice převrátila cisterna plně naložená naftou. Ta pak unikla do půdy a místního potoka. Dnes se ukázalo, že řidič cisterny obcí nesměl vůbec projíždět. Řidič byl obviněn z ohrožování a poškozování životního prostředí. Ropná skvrna se dostala o další 2 kilometry dál.

Kraje jsou pro plán ministerstva dopravy zavést mýtné i na silnicích druhých a třetích tříd. Tvrdí totiž, že řada obcí doplatila na mýtné na dálničních úsecích. Mnozí řidiči se dálnicím vyhýbají a jezdí přes okolní obce. Tam zvyšují provoz a tak přibývá i nehod.

Něco takového se stalo i v obci Černý Vůl u Prahy, kde hasiči už několik dnů odstraňují ekologickou havárii. Hejtmani tvrdí, že mýtné i na okresních silnicích, by vyhnalo kamiony zpět na dálnice. 

Lidé mají strach, že nafta zamoří studny

Obec Černý Vůl připomíná jedno velké staveniště. Hasiči i místní se snaží uklízet spoušť, která tady kvůli nehodě cisterny vznikla. Z místa dnes odjelo několik dalších nákladních aut s kontaminovanou zeminou.

Místní mají stále strach, že se ropná látka dostane do jejich studní. Z preventivních důvodů nikdo vodu nesmí používat. Ve vsi se dnes objevily už cisterny s pitnou vodou. Hasiči provedli několik dalších zkušebních vrtů.

Nafta už postoupila 7 kilometrů od místa havárie 

Nafta, která se dostala do Unětického potoka, byla dnes až sedm kilometrů od místa havárie. To je o dva kilometry dál než byla včera. Hasiči proto vybudovali několik dalších norných stěn. Jak ale sami vidíte, i za nimi je hladina pokryta ropnými skvrnami. Potok přitom prochází přírodní rezervací a vždy byl plný pstruhů.

Policie ještě vyšetřování nehody neuzavřela. Už teď je ale jisté, že řidič v obci neměl co dělat. Není tedy vyloučeno, že bude obviněn ještě z dalšího trestného činu, a to z obecného ohrožení.

Likvice havárie, při níž uniklo asi 10 tisíc litrů nafty, bude trvat ještě asi měsíc. Následují dny by měly ukázat, zda ropná látka zamoří i studně či nikoliv.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz