Zpravodajství

Šumava 21: Zablokujeme rozhodnutí ministerstva o národním parku

Občanskému sdružení Šumava 21 se nelíbí návrh ministra životního prostředí Martina Bursíka, ve kterém tento týden v úterý oznámil, že polomy po orkánu Kyrill budou v národním parku Šumava zlikvidovány jen na osmdesáti procentech a zbytek území parku ponechají správci parku vývoji. Serveru nova.cz to dnes potvrdil jednatel občanského sdružení Jiří Štich.

"Pokud by ministerstvo, tak jak ministr Bursík prohlásil 6. března, chtělo změnit současně platná správní rozhodnutí ve smyslu ponechat nezpracovanou kalamitu na větším území národního parku, než je současně platnou zákonnou úpravou nařízeno, využijeme práva účastníků řízení a takováto rozhodnutí budeme blokovat," sdělil zpravodajskému serveru nova.cz Jiří Štich.

„Předpokládáme, že za svoje rozhodnutí ponesete nejen politickou, ale i morální a hmotnou odpovědnost v případě, že v NP Šumava dojde v důsledku Vašeho rozhodnutí ke kůrovcové kalamitě, která může přejít až v ekologickou katastrofu," píše se dále v dokumentu, který má server nova.cz k dispozici.

Lesníci budou zasahovat také v určitých oblastech prvních zón, kde dosud správci nechávali volnou ruku přírodě. Naopak nově budou v zónách druhé třídy, kde se těžit smí, ponechá ministerstvo padlé stromy přírodě. Navíc chce ministerstvo vydat nařízení, jímž zruší platnost lesního zákona na území parku. Dosud totiž platilo ustanovení, že všechny stromy zničené kalamitou musí být vytěženy.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz